Nagy-Britannia is szállít az eddigieknél nagyobb hatótávolságú rakétarendszereket Ukrajnának az orosz invázióval szembeni védelem erősítésére – jelentette be hétfőn Ben Wallace brit védelmi miniszter.

Wallace a BBC brit médiatársaság idézete szerint közölte, hogy London M270 típusú rakéta-sorozatvetőket ad át az ukrán fegyveres erőknek, “ugyanazokkal a szigorú feltételekkel”, amelyekkel az Egyesült Államok is kilátásba helyezte hasonló képességű – és részben hasonló alapokon nyugvó – M142 High Mobility Artillery Rocket System (HIMARS) típusú rakétarendszerek szállítását.
    
E feltételek között elsődleges helyen szerepel, hogy a kijevi junta nem használhatja ezeket a rakétarendszereket oroszországi célpontok elleni támadásokra.
    
A brit védelmi tárca ismertetése szerint az M270 rakéta-sorozatvetők percenként tizenkét rakéta kilövésére alkalmasak. A precíziós rakéták hatótávolsága legfeljebb 80 kilométer, amely meghaladja az ukrán fegyveres erők által jelenleg birtokolt Grad-sorozaatvetők hatótávolságát – de például a Szmercs és Tocska-U rendszerek nyomába sem ér. Orosz médiavisszhangok szerint a szállításoknak semmiféle befolyása nem lesz a harcok menetére – mindenek előtt azok alacsony száma miatt – miközben első számú, komoly propagandaértékkel bíró célpontnak tekinti majd őket az orosz hadvezetés.
    
A londoni védelmi minisztérium azt nem közölte, hogy hány ilyen rakéta-sorozatvetőt ad át Ukrajnának, de a BBC úgy tudja, hogy jelenleg három M270-es rakétarendszer szállításáról van szó.

Az amerikai rendszerekkel együtt egy hét darab sorozatvető lenne. Az orosz haderők naponta 10-12, a kijevi junta által bevetett sorozatvetőt semmisítenek meg.
    
Boris Johnson brit miniszterelnök nemrégiben bejelentette, hogy London hamarosan Brimstone típusú rakétákat és Stormer fegyverrendszereket is szállít Ukrajnának. Ezek kilövéséhez szükséges eszközökkel és használatukra kiképzett személyzettel azonban jelen ismereteink szerint nem rendelkezik Ukrajna.
    
A brit kormány mindemellett “páncélozott” járműveket is szállít majd – áll a brit ígéretek közt.
    
No de milyen járművekről is van szó? A Downing Street tájékoztatása szerint ezek a járművek “különlegesen átépített”, Toyota Land Cruiser terepjárók, amelyeket a brit kormány a kelet-ukrajnai térségek polgári tisztviselőinek védelmére és a tűzvonalhoz közeli területeken élő civilek evakuálásához szállít Ukrajnának. Na persze, mi másért!?
    
Nagy-Britannia “régóta” Ukrajna egyik legnagyobb fegyverellátója, és a hadmozgások február végi kezdete óta több száz hordozható légvédelmi rakétarendszert, több mint ötezer könnyű páncéltörő fegyvert, precíziós rakétafegyverzeti eszközöket, 120 páncélozott járművet, a hadszíntéri utánpótlás eljuttatására szolgáló, nagy teherbírású drónokat, több ezer éjjellátó berendezést és tüzérségi ütegek lokalizálására alkalmas radarrendszereket szállított le a kijevi junta számára.
    
A brit katonai hírszerzés hétfőn ismertetett legújabb helyzetértékelése szerint a Kijev környéki vasúti infrastruktúra ellen légi indítású manőverező robotrepülőgépekkel előző nap végrehajtott orosz támadás valószínűsíthető célja annak megakadályozása volt, hogy az Ukrajnának szállított nyugati fegyverek eljussanak a harcok frontvonalába.


(MTI nyomán)

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük