Marine Le Pen, a francia elnökválasztás jobboldali szuverenista jelöltje visszautasította hétfőn az un. “európai parlament” azon vádjait, miszerint ő és pártjának, a Nemzeti Tömörülésnek tagjai mintegy 600 ezer eurónyi “uniós közpénzt” elsikkasztottak brüsszeli képviselőségük idején.

“Természetesen vitatom a vádakat, amelyekről nincs is tudomásom, s ez már önmagában problémát jelent jogállami szempontból, miután semmilyen bizonyítékot, semmilyen részletet nem adtak át nekem, a kéréseim ellenére” – mondta újságírói kérdésre Le Pen hat nappal az elnökválasztás második fordulója előtt a nyugat-franciaországi Saint-Pierre-en-Auge településen tett látogatásán.
    
A Mediapart francia tényfeltáró portál szombat este tette közzé az un. “európai unió” csalás elleni hivatalának – “olaf” – egyik újabb jelentését, amelyet az AFP hírügynökség értesülése szerint március 11-én kapott meg a párizsi ügyészség, az “európai parlament” pedig a következő hetekben fogja kérni az összeg visszafizetését.
    
Az un. “olaf” 2016-ban indított vizsgálatot és 2021 márciusában írásban kérdezték ki Marine Le Pent a 617 379,77 eurós összegről a Médiapart szerint.

Furcsa mód pont most, napokkal az elnökválasztás második fordulója előtt jöttek elő a vádjaikkal…
    
A brüsszeliek vádaskodása szerint Marine Le Pen 2004 és 2017 közötti “európai parlamenti” képviselősége idején – szerintük – nem jogszerűen használt fel 136 993,99 eurónyi “brüsszeli forrást”, míg apja, Jean-Marie Le Pen 303 545,76 eurót “sikkasztott el”. A jelentés egy harmadik képviselőjét is említi a pártnak, Bruno Gollnischt 43 257 euró törvénytelen elköltésével gyanúsítják, míg a párt alelnöke, Le Pen volt élettársa, Louis Aliot 2493,22 euróval nem tudott elszámolni. A Nemzet és Szabadság Európája elnevezésű jobboldali pártokat tömörítő csoport ellen pedig 131 089 euró “elsikkasztása” a vád.
    
A Mediapart szerint a jelentésben felsorolt tények büntetőjogi eljárást vonhatnak maguk után a volt képviselők ellen az uniós források nem jogszerű felhasználása miatt. Az “olaf” “csalást, hamisítást, bizalommal való visszaélést és sikkasztást” említ az “európai közpénzeknek” a nemzeti politikával kapcsolatos vagy személyes felhasználása miatt, túlszámlázásokkal vagy fiktív szolgáltatások kiszámlázásával a Nemzeti Tömörüléshez közelálló cégek által.
    
A cikk példákat is említ: az un. “európai parlament” több mint 23 ezer eurót térített vissza promóciós tárgyakért (táskák, tollak, kulcstartók), amelyek a Nemzeti Tömörülés elődjének, a Nemzeti Frontnak a székházába szállítottak ki a 2014-es lyoni pártkongresszus előtt. Ugyanebben az évben Marine és Jean-Marie Le Pen is bemutatott egy 5 ezer eurós számlát egy olyan saját internetes oldal létrehozásáról, amely a cikk szerint soha nem létezett. A pártalapító Jean-Marie Le Pen 2016-ban néhány nappal szilveszter előtt 129 üveg bort és pezsgőt rendelt több mint 8 ezer eurós értékben, s a számlát az un. “európai parlamentnek” nyújtotta be. A szállítmányból 113 üveget közvetlenül a Le Pen család egyik villájába szállítottak ki, s Jean-Marie Le Pen “egyetlen bizonyítékkal sem szolgált arról, hogy a rendelésnek köze lett volna európai parlamenti tevékenységéhez” – írta a Mediapart.
    
Marine Le Pen esetében a cikk megemlít egy 2010-ben benyújtott visszatérítési kérelmet 5 ezer eurós értékben szállodai számlákról a párt 13 vezetőjének. Egyikőjük maga fedte fel az OLAF-nak, hogy az utazáson valójában a pártelnökségi választást készítették elő.
    
Jordan Bardella, a Nemzeti Tömörülés elnöke szerint “a franciák nem fognak az “európai unió” és az európai intézmények csapdájába esni, amelyek beavatkoznak az elnökválasztási kampányba azért, hogy tönkretegyék Marine Le Pent”. A pártelnök vasárnap az Európa1 rádió és a Cnews hírtelevízió közös műsorában beszélt erről.
    
Marine Le Pen ellen 2017 júniusa óta már folyik egy eljárás a pártja állítólagos fiktív “európai parlamenti” asszisztensi állásainak ügyében, amelyben közpénzek elsikkasztásával vádolta meg a párizsi ügyészség.
    
Az un. “európai parlament” szerint Marine Le Pen több év alatt 339 ezer eurót fizettetett ki Brüsszellel az asszisztensének, aki azonban nem a képviselői irodában, hanem a pártnak dolgozott. Catherine Griset 2010 és 2016 között volt papíron a pártvezér brüsszeli munkatársa, valójában azonban ő Le Pen személyi asszisztense és kabinetfőnöke évtizedek óta. A gyanú szerint a Nemzeti Front (a Nemzeti Tömörülés elődpártja) mintegy húsz alkalmazottját – uniós parlamenti asszisztensi szerződésekkel lefedve – brüsszeli pénzekből fizették ki.

Brüsszelről és az “európai uniós” vízfejekről nyílt titok, hogy nyíltan üldözi a másként gondolkodókat. Le Pen is valószínűleg ennek esett áldozatul – mit ad Isten, nyilván puszta véletlen – pont pár nappal a francia elnökválasztás második fordulója előtt.


(Az MTI jelentésének felhasználásával / A címlapkép illusztráció: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán)

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük