A választásra jogosultak 36,5 százaléka szavazott Németországban a szövetségi parlamenti (Bundestag-) választáson délután 14 óráig vasárnap – közölte a szövetségi választási bizottság. Ez csökkenés a legutóbbi, 2017-es Bundestag-választáson 14 órakor regisztrált 41,1 százalékos részvételi arányhoz képest. Ugyanakkor a levélben szavazók adatait nem tartalmazza a kimutatás – emelték ki a közleményben. Választási szakértők szerint a koronavírus-járvány miatt a levélben szavazók aránya jelentősen növekedhet a 2017-es 28,6 százalékhoz képest, akár az 50 százalékot is elérheti.
    
A második világháború utáni 20. Bundestag – szövetségi gyűlés – megválasztására  jogosult 60,4 millió állampolgár 18 óráig szavazhat az egyéni képviselőjelöltekre és tartományonként felállított pártlistákra. Két tartományban, Berlinben és Mecklenburg-Elő-Pomerániában helyi törvényhozási választást is tartanak. A Bundestag-választásról a szavazóhelyiségből távozó választók megkérdezése alapján készített felmérések (exit poll) közvetlenül az urnazárás után jelennek meg. A levélben szavazók valószínűleg minden korábbinál nagyobb aránya torzíthatja az exit pollokat. A hivatalos előzetes végeredmény hétfőre várható.
    
A felmérések alapján a Kereszténydemokrata Unió (CDU) és a Keresztényszociális Unió (CSU) 2005 óta megszakítás nélkül kormányzó szövetsége csak a második helyet éri el, támogatottsága történelmi mélypontra süllyed és akár ellenzékbe is szorulhat. A pártszövetség a legutóbbi, 2017-ben tartott Bundestag-választáson elért 32,9 százalék után a szavazatok 21-23 százalékát szerezheti meg. A legtöbb szavazatot várhatóan az eddigi koalíciós társ, a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) gyűjti össze, 23-25 százalékra számíthat a 2017-es – történelmi mélypontot jelentő – 20,5 százalék után.


(MTI / címlapkép: Cezary p, CC BY-SA 4.0, link)

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük