Csaknem húsz év után befejeződött a német hadsereg (Bundeswehr) afganisztáni küldetése, az utolsó egység szerdán tért haza. Az Alsó-Szászország tartományi Wunstorfnál fekvő légi támaszpontra szerda délután érkezett meg az utolsó német katonákat szállító három repülőgép. Kedd késő este indultak Mazar-I-Sharifból. A 264 katona fogadására a koronavírus-járvány miatt nem tartottak külön rendezvényt.
    
A legmagasabb rangú német katona, Thorsten Poschwatta, a légierő (Luftwaffe) tábornoka már az előző héten befejezte munkáját az Eltökélt Támogatás (Resolute Support – RS) nevű NATO-vezetésű művelet vezérkari főnökeként, és közvetlen munkatársaival hazatért.
    
A májusban elkezdett kivonulás előtt a Bundeswehr 1100 tagja szolgált Afganisztánban. Távozásukkal a bázisaikat is felszámolták Kabulban és Mazar-I-Sharifban. Csaknem 750 konténernyi felszerelést szállítottak vissza Németországba, köztük 120 járművet és hat helikoptert.
    
Németország az Egyesült Államok után a második legnagyobb létszámmal vett részt a 2001. szeptember 11-i amerikai terrortámadások következtében indított afganisztáni NATO-vezetésű műveletekben, vagyis az úgynevezett Nemzetközi Biztonsági Közreműködő Erő (ISAF) és az RS munkájában. Előfordult, hogy egyszerre több mint ötezer német katona volt az ázsiai országban.
    
A szövetségi parlament (Bundestag) fennhatósága alatt álló hadsereg nagyjából 12,5 milliárd eurót (4400 milliárd forint) fordított a műveletekre.
    
A csaknem húsz év alatt 59 katonát veszítettek, közülük 35-en harc közben estek el. Legutóbb 2013-ban halt meg katona Afganisztánban.
    
A kivonulással lezárul egy “történelmi fejezet” a Bundeswehr életében, véget ér egy “intenzív bevetés”, amelyben a hadsereg “helytállt a harcban” – közölte Annegret Kramp-Karrenbauer védelmi miniszter.
    
Kiemelte: nagy köszönet jár a “több mint 150 ezer egyenruhás férfinak és nőnek, akik 2001 óta Afganisztánban szolgáltak”. Ezek a katonák “büszkék lehetnek teljesítményükre, hiszen a parlamenttől kapott feladatokat mind teljesítették”, méghozzá “szakmaisággal és meggyőződéssel”.
    
Jens Stoltenberg NATO-főtitkár április közepén jelentette be, hogy megkezdik az afganisztáni erők kivonását, mert felismerték, hogy nincs katonai megoldás az ország előtt álló kihívásokra.



(MTI / címlapkép: ISAF Headquarters Public Affairs Office, CC BY 2.0, link)

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük