Elutasította a cseh parlamenti alsóház pénteken a kormány javaslatát a koronavírus-járvány miatti jelenlegi szükségállapot meghosszabbítására. A képviselők ugyanakkor egy másik, az ellenzék által előterjesztett határozatban arra szólították fel a kormányt, hogy haladéktalanul hirdessen ki új szükségállapotot, ami később meg is történt. A kormány és az ellenzék között ugyanis jogi vita van arról, hogy a regionális elöljárók kezdeményezésére két hete kihirdetett, szombaton éjfélkor lejáró szükségállapot az alkotmánnyal összhangban volt-e kihirdetve. Andrej Babis azt állítja, hogy igen, míg az ellenzék azt, hogy nem. A parlamenti felsőház több mint harminc tagja és néhány ismert jogász már a múlt héten beadvánnyal fordult az alkotmánybírósághoz, hogy döntse el a vitát.
    
A képviselőház ebben a vitában ezúttal az ellenzék álláspontjára helyezkedett. Andrej Babis miniszterelnök a parlamenti alsóház ülése után azonnal összehívta a kormányt, amely a parlamenti döntéssel összhangban február 27-től március 28-ig kihirdette az új szükségállapotot. A szükségállapotra azért van szükség, mert a kormány által csütörtökön jelzett, minden eddiginél szigorúbb járványellenes óvintézkedések egy részét csak rendkívüli jogrendben lehet érvényesíteni. Az óvintézkedéseket a kormány a folyamatosan romló járványhelyzet miatt kényszerül elfogadni.
    
A pénteki parlamenti alsóházi szavazás érdekessége, hogy az ellenzék javaslatát az új szükségállapot kihirdetésére a kormánykoalíció több képviselője is támogatta.
    
A kormány a már nyilvánosságra hozott elképzelések szerint egyebek között hétfőtől kezdve három hétre betiltaná a lakosság szabad mozgását az egyes járások között, teljesen bezárnák az iskolákat (jelenleg is csak az elsősök és a másodikosok járnak iskolába), az óvodákat és a még nyitva tartó üzletek egy részét is.
    
Az iparvállalatok működését nem fogják korlátozni, de minden munkahelyen kötelező lesz a legalább FFP2-es kategóriájú maszk viselése. Minden munkahely saját maga fogja tesztelni alkalmazottait, az állam havi négy tesztet fizet a cégeknek – egy tesztre és alkalmazottra 60 koronát.
    
Az óvintézkedéseket az egészségügyi minisztérium a szintén most elfogadott pandémiatörvény alapján fogja véglegesíteni.  


(MTI / címlapkép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher)

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük