Péntek éjszakától szigorúbb járványügyi korlátozásokat vezetnek a spanyol fővárosban és kilenc környező városban annak ellenére, hogy az erről szóló miniszteri rendelet miatt bírósághoz fordult a madridi tartományi autonóm kormány. Enrique Ruiz Escudero, a régió egészségügyi tanácsosa sajtótájékoztatón ismertette, hogy este 22 órától lépnek életbe a korlátozások a tartomány azon városaiban, ahol százezer lakosonként legkevesebb ötszáz koronavírus-fertőzést jelentenek, az elvégzett tesztek több mint 10 százaléka lesz pozitív, valamint az intenzív osztályok telítettsége tartományi szinten meghaladja a 35 százalékot.
        
Az érintett városok: Madrid, Alcalá de Henares, Alcobendas, Alcorcón, Fuenlabrada, Getafe, Leganés, Torrejón de Ardoz, Móstoles és Parla. Területükön összesen mintegy 4,8 millióan élnek, vagyis a tartomány lakosságának mintegy 72 százaléka.
        
A felsorolt városokba csak olyan meghatározott indokkal lehet be- illetve kijutni, mint például munkavégzés, oktatás, orvosi ellátás. A kereskedelmi és vendéglátó egységek a befogadóképesség feléig fogadhatnak vásárlókat, vendégeket, továbbá rövidített nyitvatartással működhetnek.
        
A szabad mozgás korlátozásának bevezetését minden esetben bíróságnak kell jóváhagynia, így amíg ez nem születik meg, a hatóságok csupán tájékoztatnak az ellenőrzések során, de nem büntetnek.
        
Enrique Ruiz Escudero a korlátozásokat előíró miniszteri rendelet számos ellentmondására hívta fel a figyelmet. Például arra, hogy a fővárosban található nemzetközi repülőtérre, illetve a vasútállomásokra nem terjednek ki a megszorítások, így például külföldről gond nélkül be lehet utazni. Hozzátette: az elmúlt hónapokban többször kérték a központi kormányt a reptéri ellenőrzések szigorítására, eddig eredménytelenül.
        
Enrique López, a tartományi kormány igazságügyi tanácsosa bocsánatot kért a madridiaktól az elmúlt napokban kialakult bizonytalanság és “káosz” miatt, hangsúlyozva, hogy ha rajtuk múlt volna, átmeneti felkészülési időt biztosítanak a korlátozások bevezetésére.
        
A központi kormány “beavatkozott a tartomány hatáskörébe” – jegyezte meg.
        
Beszámolt róla, hogy pénteken fellebbezést nyújtottak be az illetékes központi büntetőbírósághoz a korlátozásokat elrendelő jogszabály ellen, kérve annak felfüggesztését. Hangsúlyozta: a régió vezetése a rendelkezést semmisnek tartja, mert nem konszenzussal fogadta el a tartományközi tanács, ám amíg a bíróság nem tisztázza a helyzetet, “nem tehetnek mást”, mint engedelmeskednek a jogszabálynak.
        
A politikus kifejtette: az autonóm kormány másfél hete bevezetett részleges járványügyi korlátozásait hatékonyabbnak tartja mint a központi kormány általános rendelkezéseit, amelyek ráadásul jelentős mértékű kárt okoznak a térség gazdaságának.
        
Mindkét tanácsos azt kérte a madridiaktól, hogy a körülményektől függetlenül tartsák be az érvénybe lépő szabályokat.
        
A szocialista spanyol központi kormány és a konzervatív madridi autonóm kormány szeptember 21-én állapodott meg arról, hogy közös járványügyi munkacsoport felállításával keresi a megoldást az ország többi régiójához képest kiugró esetszámokat mutató térségben.
        
Miután a központi kormány nem tartotta elég szigorúnak és hatékonynak a helyi vezetés által elfogadott intézkedéseit, javaslatot tett egységes járványügyi kritériumok alkalmazására a százezer lakos feletti városokban.
        
A javaslatot a 17 tartomány és két észak-afrikai exlávé közül 13 támogatta, egy tartózkodott, öten pedig elutasították a tartományközi egészségügyi tanács szerdai ülésén. A madridi autonóm kormány szerint a tanács működési szabályzata konszenzushoz köti a döntések elfogadását, így az jogilag érvénytelen.
        
Az elfogadott rendelkezés jelenleg kizárólag a madridi régiót érinti. Az szaktárca adatai szerint az országban regisztrált esetek negyven százalékát itt szűrik ki.
    
A minisztérium legfrissebb, péntek esti összesítése szerint az elmúlt 24 órában 814 koronavírus-fertőzést jelentettek Madridból, míg országosan 3722-t. Az eddig igazolt esetek száma több mint 789 ezer.
    
A fertőzésbe 133-an haltak be az elmúlt egy nap során. Egy hét alatt 538-an hunytak el. A halálos áldozatok száma átlépte a 32 ezret.

A tavalyinál 73 százalékkal kevesebb turista utazott Spanyolországba az év első nyolc hónapjában

Az év első nyolc hónapjában 15,7 millió külföldi turista utazott Spanyolországba, 73 százalékkal kevesebb a tavalyi év hasonló időszakához képest – tájékoztatott a spanyol statisztikai hivatal (INE) pénteken. A beutazók 16,7 milliárd eurót költöttek el a dél-európai országban január és augusztus között, ami 74 százalékkal marad el 2019 első nyolc hónapjának bevételeitől.
    
Míg az elmúlt években brit turisták érkeztek legnagyobb számban Spanyolországba, az idén a franciák végeztek az első helyen 2,9 millió látogatóval. A múlt évhez képest ez 64,7 százalékos csökkenést jelent. Nagy-Britanniából 2,6 millióan választottak spanyol úti célt ebben az évben, 79 százalékkal kevesebben mint tavaly.
    
A legnépszerűbb állomás Katalónia volt, augusztus végéig 3,2 millióan utaztak oda, tízmillióval kevesebben mint egy évvel ezelőtt. 5,5 millió látogatót veszített a második legkedveltebb célpont Kanári-szigetek, ahol csaknem 3,2 millióan jártak január és augusztus között.
    
Az INE adatai szerint augusztusban összesen 2,4 millió turistát fogadott az ország, ami 76 százalékos csökkenés éves összehasonlításban. Az utazók 2,4 milliárd eurót költöttek, 79 százalékkal kevesebbet mint 2019 augusztusában.
    
Spanyolország bruttó hazai termékének (GDP) 12,3 százaléka származik a turizmusból, amely 2,5 millió embernek ad munkát.
    
A dél-európai ország tavaly 83,7 millió külföldi turistával a világ második leglátogatottabb országa volt. A koronavírus-járvány miatt azonban az idén március közepén teljesen leállt a turizmus, amely csak június végén, a belföldi szabad mozgás engedélyezése és a határok megnyitása után indult újra.
    
Sok ország, például Nagy-Britannia még a nyáron karantén-kötelezettséget vezetett be a Spanyolországból érkezőkkel szemben, miután növekedni kezdett a fertőzések száma, amely újabb csapást mért az éppen csak éledező idegenforgalomra.
    
Európában Spanyolországban regisztrálták a legtöbb koronavírus-fertőzést, az eddig kiszűrt esetek száma meghaladja a 789 ezret.


(MTI)

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük