Elhunyt tizenhét beteg, és újabb 1322 magyar állampolgárnál mutatták ki a koronavírus-fertőzést – közölte a koronavirus.gov.hu pénteken. A kormányzati portálon azt írták: 28 631-re nőtt a Magyarországon azonosított fertőzöttek száma. Az elhunytak száma 798-ra emelkedett, 6349-en már meggyógyultak. Az aktív fertőzöttek száma 21 484. Az aktív fertőzöttek 36 százaléka, az elhunytak 52 százaléka, a gyógyultak 37 százaléka budapesti. 740 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, közülük 47-en vannak lélegeztetőgépen. Hatósági házi karanténban 22 906-an vannak, a mintavételek száma 740 043-ra nőtt.

A fertőzések számának megugrását követte a halálozások számának drasztikus növekedése is. A tendenciákat látva nem elképzelhetetlen, hogy a nagyon messze járunk még a második hullám csúcsától. Ha így folytatódik, hamarosan napi több tucat koronavírussal kapcsolatos halálozás is lehet Magyarországon.


    
Kiemelték: a járvány második hulláma zajlik Magyarországon. A kormány célja, hogy az ország működőképességét megtartsák, és ne hagyják, hogy a vírus megbénítsa a mindennapokat, ezért egy hónappal meghosszabbították a járvány miatti határellenőrzést, és továbbra is az általános szabályok betartását kérik.
    
Kötelező a maszk használata az üzletek és a tömegközlekedési eszközök mellett a mozikban, színházakban, a bevásárlóközpontok területén, az egészségügyi és szociális intézményekben, valamint az ügyfélfogadási irodákban is. A vendéglátóhelyeket és szórakozóhelyeket 23 óra után be kell zárni.
    
A közösségi terjedés megfékezéséért továbbra is azt kérik mindenkitől, kerüljék azokat a helyeket, ahol zárt térben sokan vannak, lehetőleg tartsák a szociális távolságot, gyakran és alaposan mossanak kezet. Akinél külföldi tartózkodás vagy egyéb ok miatt hatósági házi karantént rendeltek el, szigorúan tartsa be. Akinek tünetei vannak, ne menjen közösségbe, maradjon otthon és telefonon értesítse háziorvosát.
    
Kiemelten fontos az idősek és krónikus betegek védelme. Az időseket is kérik, fokozottan figyeljenek magukra és az általános óvintézkedések betartására. A kórházakban és az idősotthonokban látogatási tilalom van. Az idősotthonok fenntartóinak mindent meg kell tenniük a fertőzések elkerüléséért – hangsúlyozták.
    
Az iskolákban és óvodákban kötelező a testhőmérséklet-mérés, hogy kiszűrjék a lázas gyermekeket és pedagógusokat, és ezzel is védjék az intézmények zavartalan működését. Az operatív törzs jelenleg 33 óvodában és 6 iskolában rendelt el rendkívüli szünetet, 121 osztálynál és 5 teljes iskolánál pedig digitális munkarendet a koronavírus-megbetegedések miatt.
    
Tartsuk be a szabályokat, és akkor együtt újra sikerülni fog – írták. Az oldal térképe alapján eddig Budapesten (10 576) és Pest megyében (3866) regisztrálták a legtöbb fertőzöttet. Ezt követi Győr-Moson-Sopron (1466), Fejér (1290), Csongrád-Csanád (1234), Hajdú-Bihar (1190) és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye (1174). A fertőzésben legkevésbé érintett megye Tolna (282).

Megkapta az engedélyt a favipiravir hatóanyagú gyógyszer a klinikai tesztekre

Az Országos Gyógyszerészeti Intézet engedélyezte a favipiravir hatóanyagú gyógyszer klinikai vizsgálatát – mondta a favipiravir hazai fejlesztésével foglalkozó konzorcium vezetője péntek reggel az M1 aktuális csatornán. Keserű György Miklós akadémikus (Természettudományi Kutatóközpont) közölte: a gyógyszer további vizsgálatát az orvostudományi egyetemek és az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet végzik. A klinikai tesztek célja, hogy itthon is alátámasszák a gyógyszer hatékonyságát, ezután engedélyezhetik teljes körűen a medicinát.
    
Kitért arra is, hogy első körben száz beteg kezelésére elegendő gyógyszert kapott Magyarország Japántól, ezt fogják felhasználni az öt egészségügyi centrumban. A teljes engedélyeztetési eljárás hat hónap-egy év lesz, de – az ideiglenes engedély birtokában – a tesztek alatt is “eljuthat a készítmény” a magyar betegekhez – fogalmazott Keserű György Miklós.
    
Kifejtette, hogy az eredetileg Japánban kifejlesztett favipiravir enyhe és középsúlyos koronavírus-fertőzéssel küzdő betegek kezelésére alkalmas. A Japánban elvégzett kutatások megerősítették, hogy még a kezdődő tüdőgyulladással küzdő koronavírusos betegek esetében is hatékony a gyógyszer – tette hozzá.     
    
“Átlagosan mintegy hat nap alatt kisöpri a koronavírust az emberi szervezetből, és hozzájárul ahhoz, hogy átlagosan tizenkét nap alatt a klinikai tünetek is javuljanak”. Ez azt jelenti, hogy megszűnik a láz, a légzési nehézség és a köhögés, így nincs szükség intenzív terápiás ellátásra – hangsúlyozta az akadémikus.



Varga Mihály: a járvány leküzdése után folytatódik az adósságcsökkentés

A kormány a koronavírus-járvány leküzdése után biztonságos, hosszú futamidejű, több lábon álló finanszírozással folytatja az államadósság csökkentését – mondta pénteki videóüzenetében a pénzügyminiszter.

Varga Mihály a közösségi oldalán közzétett felvételen hangsúlyozta, hogy a felelős, kiszámítható adósságkezelést a befektetők is értékelik, amit az is bizonyít, hogy a Global Capital kötvénypiaci portál rangos elismeréseket ítélt meg Magyarországnak. Elnyerte egyrészt a Közép- és Kelet-Európa legjobb kibocsátójának járó díjat, az Államadósság Kezelő Központ vezérigazgatóját, Kurali Zoltánt pedig a térség legjobb adósságkezelőjének választották.
    
A pénzügyminiszter szerint az elismerések értékét emeli, hogy azokat szakmai szempontok alapján, bankok, befektetők, kibocsátók szavazatával ítélték meg. A kormány erőfeszítéseit tehát a nemzetközi tőkepiac is egyre erősebben támogatja – tette hozzá.



(Dél-amerikai Magyar Hírlap/MTI)

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük