Kizárólag Uruguay szerepel az EU biztonságos országokat tartalmazó listáján a dél-amerikai kontinensről.

Egy nappal korábban még 19 571 989 fertőzöttet tartottak nyilván, a halálos áldozatok száma 725 914, a gyógyultaké pedig 11 884 565 volt. A fertőzés 188 országban és régióban van jelen. Szakértők szerint a diagnosztizált esetek száma nem tükrözi pontosan a valóságot, mert az egyes országokban többé-kevésbé korlátozott a tesztek száma, és a nyilvántartás kritériumai is különböznek.


    A SARS-CoV-2 vírus okozta Covid-19 nevű betegség az Egyesült Államokat sújtja leginkább, ahol 5 044 821 fertőzött volt eddig, 162 938-an haltak meg és 1 656 864-en gyógyultak meg.
    Brazíliában 3 035 422 fertőzöttről, 101 049 halálos áldozatról és 2 356 983 gyógyultról tudni.
    Indiában 2 153 010 fertőzöttet, 43 379 halálos áldozatot és 1 480 884 gyógyultat jegyeztek fel.
    Oroszországban 885 718-ra nőtt az igazolt fertőzöttek száma, a halálos áldozatoké 14 903-ra, a gyógyultaké pedig 692 059-re emelkedett.
    A Dél-afrikai Köztársaságban 559 859 fertőzöttről, 10 408 halottról és 411 474 gyógyultról tudnak a hatóságok.
    Mexikóban 480 278 embert fertőzött meg a koronavírus, 52 298-an haltak meg, a gyógyultak száma pedig 384 432.
    Spanyolországban 314 362 fertőzöttet, 28 503 halálos áldozatot és 150 376 gyógyultat regisztráltak.
    Az Egyesült Királyságban a fertőzöttek száma 312 574, és 46 659 ember halt meg a betegségben.
    Olaszországban a fertőzöttek száma 250 566, a halálos áldozatoké 35 205, és 202 098-an gyógyultak fel a Covid-19-ből.
    Törökországban 240 804 fertőzöttet regisztráltak eddig, a halálesetek száma 5844, a gyógyultaké 223 759.
    Franciaországban 235 237 fertőzöttről, 30 327 halálos áldozatról és 82 971 gyógyultról tudni.
    Németországban 217 288 a fertőzöttek száma, 9202 a halottaké, 196 783-an meggyógyultak.
    Kanadában 121 367 fertőzöttet, 9028 halálos áldozatot és 105 420 gyógyultat tartottak számon.
    Kínában (Hongkong és Makaó nélkül) 88 793 fertőzéses esetet tartottak nyilván, valamint 4686 halálos áldozatot és 82 125 felépültet.
    Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) március 11-én nyilvánította világjárványnak a koronavírust, amely a közép-kínai Vuhanból terjedt el.

Koronavírus – Az EU ismét szűkítette a járványügyi szempontból biztonságosnak ítélt országok listáját

Az Európai Unió a koronavírus-járvánnyal kapcsolatban felülvizsgálta és ismét szűkítette azon országok körét, amelyek állampolgárai korlátozásmentesen léphetnek be az Európai Unióba. Pénteken Marokkó került le a listáról.

Az Európai Unió első alkalommal június végén tette közzé akkor tizennégy országot felsorló listáját. Az Európai Unió Tanácsának tájékoztatása szerint a listán jelenleg Ausztrália, Kanada, Georgia, Japán, Új-Zéland, Ruanda, Dél-Korea, Thaiföld, Tunézia és Uruguay szerepel. A listáról egy hónapja Montenegró és Szerbia, két héttel ezelőtt Algéria, pénteken Marokkó került le. A Kínára vonatkozó korlátozásokat az unió akkor oldja fel, ha az a másik oldalon is kölcsönösen megtörténik – közölték.

Andorra, Monaco, San Marino, a Vatikán, Izland, Liechtenstein, Norvégia és Svájc állampolgárai szintén korlátozások nélkül utazhatnak be az unióba. Az az ország számít biztonságosnak, amelyben az új koronavírus-fertőzöttek számának növekedése az EU-s átlaghoz közeli vagy az alatti. A listát kéthetente vizsgálják felül.

Meghalt három beteg, harmincöttel nőtt a fertőzöttek száma Magyarországon

Meghalt három krónikus beteg és harmincöttel, 4731-re emelkedett az azonosított koronavírus-fertőzöttek száma Magyarországon – közölte a koronavirus.gov.hu hétfőn. A kormányzati portálon azt írták: a koronavírus-fertőzés miatt elhunytak száma 605-re nőtt, 3525-en pedig már meggyógyultak. Az aktív fertőzöttek száma 601. Az aktív fertőzöttek 31 százaléka, az elhunytak 60 százaléka, a gyógyultak 44 százaléka budapesti.
    
Kórházban 61 koronavírusos beteget ápolnak, közülük hatan vannak lélegeztetőgépen. Az oldal adatai szerint 7574-en vannak hatósági házi karanténban. A mintavételek száma elérte a 362 660-at. Kiemelték: a járvány továbbra is jelen van, és több országban erősen terjed, ezért a járványügyi készültség továbbra is érvényben van. Emlékeztetnek arra, hogy a további szigorítások elkerülésére vezették be a beutazási korlátozásokat. A sárga és piros besorolású országokból hazatérőknek, valamint mindazoknak, akiknek a járványügyi kontaktkutatás következtében elrendelik, hatósági házi karanténban kell maradniuk. Az operatív törzs a karantén betartásának fokozott ellenőrzésére kérte a rendőrséget. Ha valaki az országba visszatérve mentesülni szeretne a karantén alól, ezt negatív PCR-teszt esetén teheti meg, amelyet a saját költségén kell elvégeztetnie.

Az általános szabályok változatlanok: továbbra is viselni kell a maszkot az üzletekben, a tömegközlekedésben, és továbbra sem tartható 500-nál több résztvevővel zenés, táncos rendezvény – tették hozzá. Az oldal térképe alapján eddig Budapesten (2099) és Pest megyében (706) regisztrálták a legtöbb fertőzöttet. Ezt követi Fejér (382), Komárom-Esztergom (315), Zala (265), Csongrád-Csanád megye (152), Borsod-Abaúj-Zemplén (145), Veszprém (114) és Győr-Moson-Sopron megye (104), a sor végén Békés és Tolna megye áll (18-18).

NNK: enyhén nő a koronavírus-örökítőanyag mennyisége a szennyvízben

Budapesten és Debrecenben is enyhén növekszik a koronavírus-örökítőanyag mennyisége a szennyvízben a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) augusztus második hetén végzett vizsgálata szerint – tájékoztatta az NKK hétfőn az MTI-t. A nemzetközi tapasztalatok szerint a szennyvízben kimutatható koncentrációnövekedés 4-10 nappal előzi meg a tünetes megbetegedések számának növekedését – áll a közleményben. Hangsúlyozták: a szennyvízvizsgálatok által előre jelzett közösségi terjedés felgyorsulása megelőzhető a továbbra is érvényben lévő járványügyi megelőző szabályok betartásával.

Az NNK május óta végez szennyvízvizsgálatokat az új koronavírus örökítőanyagának kimutatására. A vizsgálatok Budapesten kezdődtek, jelenleg a három budapesti szennyvíztelepen, a megyeszékhelyeken és néhány más vidéki városban vesznek rendszeresen mintát. A többi mintavételi helyszínen még alacsony szinten stagnál a vírus örökítőanyagának mennyisége a szennyvízben – tették hozzá. A vírus örökítőanyagát a tünetmentes fertőzöttek, valamint az újonnan megfertőződött, de tüneteket még nem mutató betegek is ürítik – ismertették.

Az NKK közleménye szerint az elmúlt időszakban több olyan családi és közösségi halmozódás, helyi koronavírus-járvány is kialakult, amely a hatályos járványügyi szabályok betartásával megelőzhető lett volna. Nagyon fontos elkerülni új gócpontok kialakulását, mivel egy-egy fertőzött ember miatt kialakult lokális járványgócból továbbterjedhet a fertőzés, és közösségi, területi járványok alakulhatnak ki – hívták fel a figyelmet. Mindenkit arra kérnek, hogy kerülje a zsúfolt helyeket, különösen a zárt térben szervezett rendezvényeket. Csak az álljon munkába, menjen közösségbe, aki egészségesnek tartja magát, tüneteket nem mutat. Különösen azok esetében fontos ez, akik egészségügyi, szociális és oktatási intézményben dolgoznak – hangsúlyozták.

Ukrajna ismét zöld zónába sorolta Magyarországot

Ukrajna egy hét vörös zónás besorolás után ismét zöld zónába tette Magyarországot – derült ki hétfőn az ukrán egészségügyi minisztérium hivatalos honlapján közzétett táblázatból. Az ukrán egészségügyi minisztérium frissítette a koronavírus-fertőzések tekintetében kockázatosnak minősített országok listáját.     A zöld besorolás azt jelenti, hogy a Magyarországból Ukrajnába érkezőknek nem kell sem karanténba, sem önelszigetelésbe vonulniuk, vagy tesztekkel igazolniuk a fertőzés hiányát. Zöld zónába sorolta át Ukrajna más országok mellett még Csehországot, Horvátországot, Ausztriát, Szlovéniát, Szlovákiát, a vele szomszédos országok közül viszont például Lengyelország, Románia és Oroszország a vörös zónában maradt.

Az ukrán kormányzat augusztus 1-jétől változtatott a külföldi országok vörös, illetve zöld besorolásán, ami miatt többek mellett Magyarországot a zöldből a vörös zónába sorolta át. Zöld zónába ezentúl azokat az országokat sorolják, amelyekben az elmúlt két hét alatt nem haladta meg az adott országban a 30 százalékot a betegek számának növekedése, illetve a százezer lakosra eső betegek száma az ukrajnaiét. Az adatokat hetente vizsgálják felül. A múlt héten az ukrán egészségügyi tárca által közzétett adatok szerint azért került Magyarország a vörös zónába, mert a növekedés 108,5 százalékos volt az elmúlt két hét alatt, noha Magyarországon százezer lakosra csak 2,26 beteg jutott, ami sokkal jobb volt az ukrajnai adatnál, amely akkor 33,02 volt.

A Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) elnöksége a múlt héten jelezte, hogy szakmailag megalapozatlannak és átgondolatlannak tartja a vörös besorolást, hozzátéve, hogy Magyarországon mind az Egészségügyi Világszervezet, mind más tekintélyes szakmai szervezetek szerint is jóval kedvezőbbek a járványügyi statisztikák, mint Ukrajnában. “Ez a döntés sok százezer ukrán állampolgárt érint hátrányosan, ellehetetleníti a határ menti kapcsolatokat és jelentős gazdasági veszteségeket okoz az országnak” – emelték ki az MTI-nek küldött közleményükben.

A KMKSZ elnöksége hozzátette: nyomatékosan kéri az ukrán hatóságokat, hogy mihamarabb vizsgálják felül ezt a döntést, és a járványügyi helyzet becslésénél olyan nemzetközileg is elfogadott tényezőket vegyenek figyelembe, amelyek alkalmasak a fertőzésveszély reális megbecsülésére. “Az átmeneti időszakban is fontosnak tartjuk a kölcsönösség elvének betartását, a magyar-ukrán határtól számított harminc kilométeres övezetben való karanténmentes közlekedés lehetőségének biztosítását ukrán részről is” – hangsúlyozta a kárpátaljai magyar szervezet.


(MTI / címlapkép: NIAID, CC BY 2.0, link)

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük