Országszerte kitárultak a Magyar Kézműves Szövetség manufaktúráinak kapui szombaton. A kézművesség világnapjához kapcsolódó országos rendezvény nyitóeseményét Szentendrén tartották. Nem szabad, hogy a kézműves mesterségek kihaljanak, “hagyományainkat ápolni kell és át kell adni az utókornak” – fogalmazott Vitályos Eszter, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) államtitkára, az esemény fővédnöke egy kézműves bőrtermékeket készítő szentendrei műhelyben tartott megnyitón.

Bögrék Szilágyi Péter keramikus szentendrei műhelyében.
(MTI/Máthé Zoltán)


    
A családi manufaktúrákat különösen sújtotta a koronavírus-járvány, hiszen az ő alkotásaikkal elsősorban vásárokon, fesztiválokon, nagy rendezvényeken lehet találkozni, a korlátozások miatt azonban ilyeneket mostanában nem lehetett szervezni, az ő segítésük miatt is vállalta a fővédnökséget, és ezért állt melléjük az Emmi is – mondta.
    
A rendezvényt szintén támogató Nemzeti Művelődési Intézet (NMI) nevében Pető Lilla hálózati központvezető arra hívta fel a figyelmet, hogy a szövetség tagjai a Kárpát-medence 20 mesterségét őrzik, ami az NMI számára is nagyon fontos, hiszen a hagyományőrzés az intézetnek is az egyik kiemelt feladata.

Vitályos Eszter, az Emberi Erőforrások Minisztériuma európai uniós fejlesztéspolitikáért felelős államtitkára, az esemény fővédnöke (j), Pető Lilla, a Nemzeti Művelődési Intézet hálózati központvezetője (b) és Szabó Kata, a Magyar Kézműves Szövetség elnöke (j) sajtótájékoztatót tart az Összefogás a kézművesség világnapján címmel egy bőrdíszműves műhely udvarán Szentendrén 2021. június 12-én.
(MTI/Máthé Zoltán)


    
Szabó Kata, a Magyar Kézműves Szövetség elnöke különleges napnak nevezte a szombatit, hiszen a kézművesség világnapjához kapcsolódva, az összefogás jegyében 30 településen 60 családi manufaktúra tárta ki kapuit, 20 mesterséget bemutatva Nyitott Műhely Programjukban.
    
A manufaktúrák Szentendre mellett a többi között Budapesten, Tihanyban, Nyíregyházán várják szombaton a látogatókat, akik egyebek mellett bőrkarkötőt, marokedényt, festett kendőket, ékszereket készíthetnek – olvasható a www.magyarkezmuvesszovetseg.hu https://magyarkezmuvesszovetseg.hu/ oldalon, ahol részletesen lehet tájékozódni a helyszínekről és a programokról.


(MTI / címlapkép: MTI/Máthé Zoltán)

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük