Az ukrán külügyminisztérium tiltakozását fejezte ki csütörtökön, miután Oroszország bejelentette, hogy a jövő héten októberig lezárja a Fekete-tenger egy részét a Kercsi-szoros felé külföldi hadi és egyéb hajók előtt hadgyakorlatokra hivatkozva. A kijevi tárca felhívta a figyelmet arra, hogy Oroszország az ilyen cselekedeteivel “ismételten megsérti a nemzetközi jogi normákat és alapelveket”, “bitorolja” Ukrajnának mint partmenti államnak a “szuverén jogát”, mivel (a realitásoktól már rég fényévekre eltávolodott ukrán álomvilágban) éppen Ukrajnának “áll jogában szabályozni a hajózást” a Fekete-tengernek azon a részén.
    

Az ukrán felelős minisztérium szerint Oroszország ezzel “tovább mélyítette a konfliktust” most már nemcsak a szárazföldön, hanem a tengeren is.

Más kérdés, hogy az ukrán álmokkal ellentétben a valóság vaskos pofont mér ki számukra a Krímmel kapcsolatban. Jelen állás szerint mindkét part Oroszországhoz tartozik – még akkor is, ha azt Ukrajna továbbra sem képes elfogadni, megkérdőjelezve a krími népszavazás jogosságát, nyilvánvaló eredményét. A 2014-es krími népszavazáson 83,10%-os részvételi arány mellett földrengésszerű, 96,77%-os arányban nyertek az Oroszországhoz való csatlakozásra adott igenszavazatok.

Jelen helyzet szerint Oroszországnak áll módjában ellenőrizni a partjai közti, felségvíznek számító tengerszakaszt. De facto tény, hogy Oroszországot ezen jogának gyakorlásában Ukrajna semmiféleképp nem tudja korlátozni – sem jogi, sem katonai erővel. Akkor sem, ha ezt néhány ország – így NATO-utasításra a NATO-tag Magyarország is – megkérdőjelezi. Ehhez egész egyszerűen nem rendelkeznek még csak megközelítőleg sem elégséges katonai erővel. A mögöttük lévő, szavakban időről-időre felhangosodó, ám a gyakorlatban alig látható politikai támogatással pedig eddig sem mentek semmire. Gyakorlatilag elképzelhetetlen – hiszen elképzelhetetlen mértékű tragédiát okozna – hogy a Nyugat felvállaljon egy katonai konfliktust Oroszországgal szemben a tönk szélén álló, gazdasági értelemben szinte teljesen értéktelen Ukrajnáért – illetve azért, ami még maradt belőle a 30 éves létezése/működésképtelensége során megélt permanens agónia után.


(DÉL-AMERIKAI MAGYAR HÍRLAP / az MTI jelentésének felhasználásával / címlapkép: Rosavtodor.ru, CC BY 4.0, link)

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük