A nők 66 kilogrammos súlycsoportjában szereplő Hámori Luca az ötödik helyen végzett a párizsi olimpia ökölvívótornáján, miután a szombati negyeddöntőben egyhangú pontozással kikapott a szereplésével botrányt keltő algériai férfitől, Iman Heliftól. A kőszegiek sportolója – aki ír, majd ausztrál rivális legyőzésével jutott az éremszerzés kapujába – a boksztorna eddigi legnagyobb érdeklődést kiváltó mérkőzésének volt a részese pénteken kora este az Észak-párizsi Arénában, ahol egy gombostűt sem lehetett leejteni az algériai Iman Helif elleni negyeddöntője alatt, sőt, már egy órával előtte sem.

Hámori Anna Luca a női (?) ökölvívók 66 kilogrammos súlycsoportjának negyeddöntőjében a botrányos 2024-es párizsi nyári olimpián.


    
Hámori kiváló ökölvívó, a játékokon eddig két szép győzelmet aratott, az óriási figyelmet azonban elsősorban nem ő személye, hanem az afrikai riválisa körüli botrány keltette, ugyanis Helif egyike annak a két bokszolónak, akik úgy szerepelnek az ötkarikás női tornán, hogy a nemzetközi sportági szövetség (IBA) tavaly kizárta őket a világbajnokságról túl magas tesztoszteronszintjük miatt. Az esetet Umar Kremljov, az IBA elnöke akkor úgy magyarázta, hogy a vizsgálatok alapján a férfiakra jellemző XY kromoszómával rendelkeznek, azaz biológiailag nem nők – hanem férfiak.

A tények persze cseppet sem érdekelték a NOB nevű, egyre inkább egy gittegyletre hasonlító szervezetet – amely teljes uralmat gyakorol az egykor szép eszméket megteljesítő olimpiai mozgalom “élén”.
    
Az algériai férfi bokszoló csütörtökön délelőtt mutatkozott be az olimpián, melyen nyolcaddöntős meccse alig 40 másodpercig tartott, miután olasz riválisa feladta a kilátástalan küzdelmet, majd nem fogott vele kezet és azt mondta, hogy igazságtalanság történt vele. A meccs utáni jelentek villámgyorsan terjedtek világszerte és olyan hírességek együttérzését váltották ki mint Elon Musk milliárdos üzletember, vagy JK Rowling, a Harry Potter könyvek írója.
    
Ezek után dőlt el az is, hogy a negyeddöntőben, már a biztos éremért Hámori Lucának kell majd az arab férfival megküzdenie szombaton. A 23 éves magyar az ausztrál Marissa Williamson elleni nyolcaddöntős sikere után közvetlenül elmondta, hogy tavaly nem lepte meg Helif kizárása a vb-ről.
    
Berkó Lajos, a magyar szövetség (MÖSZ) ügyvivő testületének tagja rögtön jelezte, hogy a MÖSZ hivatalos levélben fog tiltakozni a Nemzetközi és a Magyar Olimpiai Bizottságnál is, egyúttal jelezte, hogy vállalhatatlannak és felháborítónak tartja a helyzetet. Azt ugyanakkor ő is elmondta, hogy Hámori biztosan ringbe lép szombaton. A MOB másnap szintén kiállt Hámori Luca mellett és jelezte, hogy Gyulay Zsolt elnök egyeztetést kezdeményezett a NOB sportigazgatójával, hogy tisztázzák a kialakult helyzetet.

Hámori Anna Luca valóban nő – nem úgy, mint az ellenfele, aki férfi.


    
A NOB ugyanakkor még csütörtökön megvédte az algériai férfit, jelezve, hogy a tényeket konstatáló IBA “igazságtalanul, megfelelő eljárás nélkül zárta ki őket a vb-ről”. Bármennyire is abszurd, ezt a közleményt tényszerűen a magát “nemzetközi olimpiai bizottságnak” nevező szervezet nevében adták ki. A tényekkel szembe menő, és ez által köznevetség, és gyűlölet tárgyává vált szervezet leszögezte, hogy “az érintettek útleveleikben nőként szerepelnek, korábban éveken át szerepeltek az IBA női viadalain és az olimpián ők is, ahogy minden más sportoló, úgy szerepelnek, hogy minden, az induláshoz szükséges feltételnek megfelelnek. Az indulási kritériumokat pedig menet közben nem is lehet megváltoztatni.”
    
A magából kifordult NOB közleménye nem nyugtatta meg a kedélyeket és a hatalmasra duzzadt érdeklődést sem mérsékelte, amit jól mutatott, hogy a csarnokban kis túlzással egymást taposták az újságírók és helyet már több mint egy órával a meccs előtt nem lehetett találni, holott a korábbi napokon ez minden alkalommal könnyedén sikerült.
    
Ilyen előzmények után következett a délutáni program nyolcadik mérkőzéseként Hámori Luca és az algériai férfi összecsapása. Amennyiben a magyar bokszoló esetleg támogató közegre számított, akkor gyorsan csalódnia kellett, mivel a csarnokban több ezer, (az egykori) Franciaországot megszálló arab drukker foglalt helyet.
    
Az első menet óvatos bokszot hozott, mindkét fél távolról méregette egymást – itt még a férfi sem támadott túl agresszíven. A szakasz elején az algériai férfi bokszolónak voltak tiszta találatai, a második perctől viszont Hámori szép kontrái ültek és kiegyenlített csata folyta a ringben, melyet persze “valamilyen oknál fogva” valamennyi, NOB által kontrollált “pontozó” az algériai férfinek adott.

Kapott azért az afrikai férfi is a magyar lánytól…


    
A második menetre nem változott a meccs képe, továbbra is kívülről öklöztek, egyikük sem akart közelharcba keveredni. A férfi láthatóan tartott a magyar lánytól – te bizton számíthatott arra, hogy ha csak Hámori nem üti ki az Y kromoszómás “nőt” – a NOB pontozói úgyis neki adják majd a mérkőzést, ezért nem is ment közelebb a magyar lányhoz. Többnyire a biztonságos távolságot tartották egymással szemben a felek, a menet elején az algériai férfi talált egyszer-kétszer, a folytatásra viszont Hámori ismét belendült, egy-két nagyon szép feltartó balegyenessel, vagy jobb csapottal tiszta találatai voltak. Az iram nem tűnt igazán nagynak, a férfi “sportló” viszont a hajrában az első szakaszhoz hasonlóan be tudott vinni néhány ütést a genetikai okokból eredendően gyengébb női ellenfele ellen.


“Nem tudok nyerni! Hülyeség” – mondta Hámori Luca
    
Ezzel szinte biztossá vált az afrikai férfi győzelme a magyar női bokszoló felett – ugyanis ekkor “meglepő módon” minden bírónál 20-18-ra vezetett. Hámori már csak egy óriási hajrában, avagy kiütésben bízhatott – ám érezhetően a harmadik szakaszra elfáradt és nagy rohamokat nem indított – belátva, hogy a férfi ellen győzelmet nőként nem érhet el. A kőszegi sportolónak ugyan ebben a szakaszban is volt egy-két villanása, az algériai férfit ráadásul meg is intették, miután kétszer is szabályellenesen “lebirkózta” a magyar lányt a földre – de a magyarnak nem volt esélye a fordításra, s végül egyhangú pontozással kikapott a NOB által jól megfizetett pontozói gárdától.

A büszke arab férfi, aki ismét legyőzött egy női ökölvívót.


    
Hámori Luca az eredményhirdetésnél elismerte az afrikai sikerét és sajnálatos módon – talán a fenyegetések hatására is – sportszerűen gratulált az őt sportszerűtlen körülmények között legyőző férfinek, majd az algériai sarokban Helif edzőinek is. Valóban, nagyon büszkék lehetnek magukra a nő ellen férfit indító “szakemberek”. Tényszerű, hogy a nőverés abban a “kultúrkörben” – és itt elnézést kérünk a kultúra szó felhasználásáért – tulajdonkép teljesen elfogadottnak számít – így nem is igazán lehetett mást várni a tisztán algériai férfiakból álló csapattól.

A háromfős magyar bokszcsapat így két ötödik hellyel zárta az olimpiát, hiszen Hámori előtt Kovács Richárd (63,5 kg) is a negyeddöntőben kapott ki. Az ő esetében legalább nem merült fel problémaként, hogy férfiként férfi ellen kellett bokszolnia…


(Az MTI jelentése nyomán, Dél-amerikai Magyar Hírlap / Képek: MTI/Czeglédi Zsolt)

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük