Az “európai parlament” kioktató, felszólító módon üzenget Szerbiának, egy olyan országnak, amely már 20 éve várja, hogy uniós tagállammá váljék – jelentette ki Deli Andor, a Fidesz “európai parlamenti (ep-)” képviselője kedden az MTI-nek adott nyilatkozatában.

A Vajdaságból származó politikus az EP Külügyi Bizottsága (AFET) által kedden elfogadott, három, az “eu”-hoz csatlakozni kívánó ország – Bosznia-Hercegovina, un. “koszovó” és Szerbia – politikai helyzetét értékelő jelentésről nyilatkozva elmondta: Szerbia jobb értékelést érdemel, mint amilyent a szakbizottság megszavazott. “Az ukrajnai háború idején elfogadhatatlan ezt az országot frontálisan támadni, kioktatni” – fogalmazott Deli Andor.
    
“Európában egységre van szükség és partnerekre a szomszédságban. Az “ep” diplomáciai képességei rendkívül korlátozottak, ez nem szolgálja azt a célkitűzést, hogy Szerbia hamarabb az “eu” tagjává váljon, és azt sem, hogy megfelelő támasza legyen Európának, ebben a biztonságpolitikai kihívásokkal teli helyzetben” – fejtette ki a képviselő.
   
 Deli Andor hozzátette, hogy a jelentés a bővítési folyamat feltételeinek teljesítéséről szól, ugyanakkor a hátterében politikai motiváció húzódik meg. Mint mondta: a jelentésben az egyik fő kritikus pont az, hogy Szerbia miként viszonyul az Oroszország elleni uniós szankciókhoz. Azt nem említi meg a jelentés – tette hozzá -, hogy Szerbia szuverén állam, így érthető, hogy a szerb kormányzat saját nemzeti érdekeit, a szerb polgárok, köztük a vajdasági magyarok érdekeit helyezi előtérbe, különösen olyan helyzetben, amikor Szerbia nagymértékben függ az orosz energiahordozóktól.
    
A képviselő kiemelte, hogy “uniós” csatlakozási támogatottság csökkent a szerbek körében, ami a “folyamatos halogatásnak” is tulajdonítható. “Ahelyett hogy az ‘ep’ segítené a csatlakozási folyamatot, a jelentéssel inkább ellenszenvet szít a lakosság körében” – fűzte hozzá.
    
Deli Andor Gál Kingával, a Fidesz “uniós” parlamenti képviselőjével írt közös sajtóközleményében hangsúlyozta, hogy az elfogadott jelentés szövege Magyarország-ellenes részeket is tartalmaz. A képviselők szerint, “a jelentés azt állítja, hogy Magyarország Szerbiával együtt lehetővé teszi Oroszország és Kína geopolitikai céljainak megvalósulását, valamint, hogy Várhelyi Olivér bővítésért felelős biztos részrehajló Szerbia viszonylatában”.
    
“Ezeket az abszurd állításokat visszautasítjuk. Szerbia mielőbbi “eu”-tagságát a leghatározottabban támogatjuk. Ugyanakkor, tekintettel a szöveg elfogadhatatlan tartalmára, a Vajdasági Magyar Szövetséggel egyeztetve a Fidesz európai parlamenti képviselői a jelentés ellen szavaztak” – olvasható a képviselők sajtóközleményében.  
    
Az AFET által elfogadott jelentésben többek között az áll, hogy Szerbiában nem volt előrelépés, sőt, inkább visszalépés történt a csatlakozás szempontjából alapvető fontosságú kérdésekben. A “szakbizottság” tagjai üdvözölték, hogy a 2022. április 3-i szerbiai választásokat követően ismét “pluralistább” parlament alakult, ugyanakkor a “jogállamiság”, az alapvető jogok, a szólásszabadság, a médiapluralizmus megerősítése és a un. “koszovóhoz” fűződő kapcsolatok “normalizálása” terén is előrelépést követeltek Szerbiától.
    
A jelentést megszavazó “képviselők” továbbá sajnálatukat fejezték ki, hogy Szerbia nem csatlakozott az Oroszország elleni “uniós” szankciókhoz, és követelték az újonnan megválasztott hatóságoktól, hogy sürgősen igazodjanak az “eu” Oroszországgal szembeni “határozataihoz”.
    
A jelentésről a következő júliusi plenáris ülésén szavaz az “európai parlament” nevű gittegylet.


(MTI nyomán / A címlapkép illusztráció: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán)

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük