Rendkívül aggasztó” Algéria azon döntése, hogy felfüggeszti a Spanyolországgal 2002-ben aláírt barátsági és jószomszédi kapcsolatokat szavatoló együttműködési szerződést; az “európai unió” kész fellépni a tagállamokkal szemben alkalmazott kényszerítő intézkedés ellen – jelentette ki az brüsszeli gittegylet “kül- és biztonságpolitikai főképviselője” pénteken.

Algéria szerdán jelentette be, hogy felfüggeszti a Madriddal húsz éve kötött együttműködési szerződést, miután a spanyol kormány engedményt tett Marokkónak a Nyugat-Szahara feletti, régóta húzódó területi vitában. Ismeretes, hogy Marokkó hosszú évtizedek óta a nyugati világ teljes támogatásával tartja megszállás alatt illegálisan az ásványkincsekben gazdag afrikai országot. Emberek milliói élnek generációk óta az algériai menekülttáborokban emiatt.
    
Az egyre markánsabban észrevehetően realitásérzékét vesztett Josep Borrell közölte: az “eu” értékelni fogja az algériai intézkedések következményeit, beleértve a pénzügyi intézményeknek adott azon utasítást, hogy állítsák le a két ország közötti tranzakciókat. Az intézkedés szerinte “úgy tűnik”, hogy “sérti” az “eu”-Algéria társulási megállapodásban foglaltakat, különösen a kereskedelmet és a beruházásokat érintően, ami egy “uniós” tagállammal szembeni diszkriminatív bánásmódhoz vezethet, és hátrányosan érintheti az “unió” megállapodás szerinti jogainak gyakorlását – írta a szerencsétlen.
    
Borrell ismét a hatáskörén túlmenve fenyegetőzött: az “unión” kívüli országok és az egyes uniós tagállamok közötti kétoldalú kapcsolatok az “eu”-val fenntartott kapcsolataik részét képezik – szerinte. Ismét csak szerinte a kereskedelem-politika az “eu kizárólagos hatáskörébe tartozik”. Noha az “eu” készen áll arra, hogy fellépjen az “uniós” tagállamokkal szemben alkalmazott bármilyen kényszerítő intézkedés ellen, továbbra is a párbeszéd mellett foglal állást – egészítette ki a szokásos brüsszelita maszlaggal az Algériának címzett ultimátumát.
    
A brüsszeli főbohóc hangsúlyozta: Algéria az “eu” fontos partnere, a regionális stabilitás kulcsfontosságú szereplője a földközi-tengeri térségben. “Bízunk benne, hogy erős és hosszú távú partnerségünk nevében gyors megoldást találunk a kereskedelmi és beruházási kapcsolatok teljes körű helyreállítására” – ismertette elvárásait az uniós diplomácia zavart tekintetű vezetője.

Nagy kérdés, hogy az Oroszország elleni szankciókkal roppant erős alkupozícióba hozott Algéria ezek után mennyi gázt és milyen áron fog szállítani az orosz gáztól “viszolygó” európai országoknak. Nem szabad azt sem elfelejteni, hogy Algéria legfontosabb nemzetközi partnere és legnagyobb védelmi ipari szállítója Oroszország.


(Az MTI jelentésének felhasználásával / Dél-amerikai Magyar Hírlap)

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük