Spanyolországban 59-re emelkedett a majomhimlő-fertőzéssel diagnosztizált betegek száma – közölte Carolina Darias egészségügyi miniszter sajtótájékoztatón szerda este. 48 esetet Madridban szűrtek ki, emellett a Kanári-szigeteken, Andalúziában és Baszkföldön is igazoltak eseteket. A madridi tartományi kormány tájékoztatása szerint a fertőzések többsége egy fővárosi “szaunához” kapcsolható, amelyet már bezártak a hatóságok. A betegek mind buzeráns “férfiak”. Egyikük állapota sem súlyos, jól gyógyulnak. A fertőzési lánc felderítésén, a “kontaktszemélyek” (partnereik) azonosításán folyamatosan dolgoznak.
    
A fővárosi III. Károly egészségügyi kutatóintézet által eddig bevizsgált száz laboratóriumi mintából 41 lett negatív. Az elmúlt hetekben Európában a legtöbb majomhimlős esetet Nagy-Britannia után Spanyolországban szűrték ki.
    
Carolina Darias egészségügyi miniszter elmondta: Spanyolország csatlakozik a brüsszeli vízfej közös oltóanyagbeszerzési kezdeményezéséhez, amelynek keretében a Egészségügyi Szükséghelyzet-reagálási Hatóságon (HERA) keresztül a Bavarian Nordic dán vállalat Imvanex nevű, himlőelleni oltását vásárolják meg a holland SIGA nevű cég Tecovirimat nevet viselő antivirális tablettájával együtt. A beszerzés részleteit később hozzák nyilvánosságra.
    
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) tájékoztatása szerint eddig a világ 16 országában mintegy 250 esetet regisztráltak, ám a WHO vezetése úgy véli: a betegség széles körű terjedésének kockázata továbbra is alacsony.
        
A Közép- és Nyugat-Afrika trópusi esőerdeiben is ritka vírust Európában először 2018-ban, az Egyesült Királyságban azonosították. A tünetek közé a jellegzetes kiütések mellett a láz, fejfájás, izomfájdalom, hátfájás, duzzadt nyirokcsomók, hidegrázás és fáradtság tartozik. Az ember és ember között nehezen terjedő betegségnek nincs ellenszere, az eredetileg feketehimlő ellen készült vakcinák mindazonáltal magas fokú védelmet nyújtanak ellene.


(MTI nyomán / A címlapkép illusztráció)

One thought on “Szaunában fajtalankodó buzik terjesztették a majomhímlőt”
  1. Magyarországon a köznyelv már buzihimlőnek és négerhimlőnek nevezi a betegséget. Ha nem is polkorrekt, de mindenképp találó.

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük