Négy csónak érkezett néhány óra leforgása alatt Lampedusa szigetére, ahol a nyárias időjárásban ismét megkezdődtek a tengeri átkelések Líbia és Egyiptom irányából is – közölte az illetékes kikötői kapitányság vasárnap. Kétszázheten kötöttek ki szombat este és vasárnap reggel között.
    
A legelső csónakkal 53 illegális érkezett, a másodikkal 62, akik a háborúval nem sújtott Egyiptomból keltek útra – magyarán egyszerű gazdasági bevándorlók, akik anyagi előnyökért akartak Európába jutni. A harmadiknak, harmincegy illegális bevándorlóval a fedélzetén, a kikötői kapitányság motoros hajói a nyílt tengeren nyújtottak segítséget. A negyedik vízi jármű “önerőből” kötött ki a lampedusai Favaloro-kikötőben.
    
Az első egészségügyi vizsgálat után, melynek során tesztelték a partra szállókat, azonnali kiutasítás helyett az illegális migránsokat a sziget táborában helyezték el. Az eredetileg 250 főre tervezett központban közel nyolcszázan vannak. Az utóbbi években bevezetett gyakorlat szerint a lampedusai táborból karantén-hajókra teszik át őket, majd Szicíliába szállítják, ahonnan szétosztják az illegálisan érkezett migránsokat az olaszországi befogadó központokba.
    
A SkyTg24 hírtelevízió helyszíni tudósítói megerősítették, hogy a rendkívül jó idő miatt ismét tömegesen érkeznek illegális migránsok. Hónapokig tartó szünet után az emberkereskedők ismét használják a Líbia és Lampedusa közötti “migrációs folyosót” is. Az utóbbi egy héten mintegy ezerháromszázan kötöttek ki az olaszországi partokon, így a májusban érkezettek száma már meghaladja a kétezret.
    
Január elsejétől mostanáig több, mint 13 ezren érkeztek, ami megegyezik a tavalyi év ugyanazon időszakában mért adattal.
    
A nyári migrációs hullámra készülve a szicíliai Porto Empedocle önkormányzata arról határozott, hogy a tengerparti strandok egy szakaszát “a migránsok érkezésének” tartja fent, vagyis helyet biztosít a kikötésükhöz. Tavaly nyáron többször előfordult, hogy az illegális bevándorlók a strandolók között értek partot.
    
A “kijelölt helyeken” a hatóságok és az “érkezőket segítő szervezetek” (többek közt a Soros-féle NGO-k) megfelelő módon tudják őket ellátni, vagy akár elsősegélyt nyújtani számukra.


(MTI nyomán)

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük