A BVSC-Zugló sportegyesület felajánlotta, hogy a menekült fiatalok ingyen sportolhatnak a klub létesítményeiben. A szerdai sajtótájékoztatón Szatmáry Kristóf fideszes országgyűlési képviselő, a BVSC-Zugló elnöke számolt be a klub szolidaritási akciójáról, amellyel több sportágban biztosítanak sportolási lehetőséget a Szőnyi úton a Magyarországra menekült ukrajnai fiatalok számára.
    
Felidézte, az elmúlt hónapban kétszer járt Kárpátalján humanitárius segély kiszállítása kapcsán, ott fogalmazódott meg benne, hogy a Magyarországra menekült fiataloknak lehetőséget kellene biztosítani, hogy kiszakadhassanak a “menekültléthez kapcsolódó borzalmas helyzetből”.
    
“A háborúból és a menekülésből adódó traumát nehéz feldolgozni, de ha nincsenek olyan lehetőségek, amelyek kiszakítják őket ebből a helyzetből, akkor elég egészségtelen életet élnek. A sport gyógyít, a sport egészség és ilyen traumatikus helyzetben menekülő útvonal is lehet a fiataloknak, szeretnénk Magyarországon a béke szigete lenni” – fejtette ki.
    
Kiemelte: az összes szakosztály egyként lépett fel, anyanyelvi edzőket kerestek, sportfelszerelést készítettek elő és húszezer angol és ukrán nyelvű szórólapot nyomtattak a kapcsolatfelvétel elősegítésére.
    
“A többi klubot, egyesületet is felhívjuk, hogy ha van rá lehetőség, kapacitás, a saját környezetükben próbálják ezt megszervezni. Mozduljon meg a sportvilág és próbálja meg a maga területén könnyebbé tenni a hozzánk menekült fiatalok életét” – fogalmazott.
    
Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára, a Nemzeti Humanitárius Koordinációs Tanács elnöke hangsúlyozta: sok feladatot hajtottak végre a menekültek mentésében és ukrajnai segítségnyújtásban, jogszabályokat hoztak azokra vonatkozóan, akik átmenetileg vagy hosszabban szeretnének letelepedni.
    
“Két korosztályról beszélhetünk a sport kapcsán: édesanyák hozzák lányaikat vagy 18 év alatti gyermekeiket” – emelte ki az államtitkár, aki ifjúsági és junior korosztályban válogatott vitorlázó volt, és mint mondta, személyesen is fontosnak tartja ennek a területnek a segítő szerepét.
    
“A sport békességet teremt és őriz meg, és a test és lélek egységét szolgálja. A sporton keresztül segíteni tudunk ezeknek a fiataloknak, ezeket segítjük elő” – fogalmazott Soltész Miklós, aki az ukrán és kárpátaljai magyarok befogadására bíztatta a klubokat országszerte.
    
Kisteleki István, a klub labdarúgó szakosztályának szakmai igazgatója kiemelte: örömmel csatlakoznak a kezdeményezéshez. Elmondta: rendelkeznek azokkal az infrastrukturális lehetőségekkel, hogy az ideérkezők jó körülmények között sportolhassanak, amihez a klub biztosítja az emberi és szakmai részt. Kitért rá: a Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ) vizsgálja azt, hogy hogyan tudnak becsatlakozni ezek a sportolók a magyar labdarúgás vérkeringésébe.
    
Märcz Tamás, az egyesület olimpiai bajnok vízilabdázója, a férfi válogatott szövetségi kapitánya hét éven át erősítette a klubot játékosként és edzői pályáját is itt kezdte.
    
“Mindenki kerülhet olyan élethelyzetbe, amikor a sport képes kiszakítani a mindennapi élet problémáiból. Ez a kezdeményezés sokat tehet az Ukrajnából érkező emberekért, akik ilyenfajta lehetőségeket keresnek” – mondta el, megemlítve: a Magyar Vízilabda Szövetség (MVLSZ) is igyekezett felkarolni a nehéz helyzetben érkező ukrán állampolgárokat az elmúlt hetekben. Leszögezte: a BVSC zászlóvivő annak a lehetőségnek a felkínálásával, hogy “szinte mindenfajta sportágban kipróbálhatják magukat” az érkező fiatalok.


(MTI nyomán / Címlapkép: MTI/Kovács Tamás)

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük