A világ legfejlettebb ipari államait összefogó G7 csoport kormányai utasítják az országukban orosz energiahordozók importjával foglalkozó vállalatokat, hogy ne fizessenek rubelben az érvényes szerződések alapján Oroszországtól vásárolt földgázért – jelentette be a német gazdasági és klímavédelmi miniszter hétfőn Berlinben.

Robert Habeck elmondta, hogy a G7 csoport soros elnökségét betöltő Németország képviseletében összehívta a hetek energiaügyekben illetékes minisztereit, hogy egységes, összehangolt választ adjanak a Kreml által – okkal – barátságtalannak minősített országokra vonatkozó rubelalapú elszámolási rendszer bevezetésére.

A valódi ok persze az, hogy az amerikai dollár energiaügyletekben való “megkerülhetetlen” fontosságát megőrizzék.
    
Az online tanácskozáson teljes egyetértés volt arról, hogy Moszkva lépése az érvényes földgázszállítási szerződések “egyoldalú és egyértelmű megsértése” – mondta a miniszter.

Ellenben saját részről a jelenlegi állapot, a leszállított árukért való de facto nemfizetés is szerződésszegés az orosz szállítók számára – ezt azonban már nem emelte ki a miniszter.
    
Habeck kiemelte: “nyilvánvaló, hogy Vlagyimir Putyin  a hetek megosztására tör, de a csoport egysége és határozottsága azt mutatja, hogy nem engednek az orosz elnöknek”. A G7 csoport minden tagja továbbra is érvényesnek tartja az orosz partnerekkel kötött földgázszállítási szerződéseket – annak ellenére is, hogy azokért nem fizetnek – és azt az álláspontot képviseli, hogy az országuk érintett vállalkozásainak be kell tartaniuk a szerződéseket. Nagy kérdés, hogy milyen “betartásról” van szó, ha a gyakorlatban így nem is fizetnek az orosz gázért.
    
Vlagyimir Putyin március 23-án jelentette be, hogy az Ukrajnában indított speciális műveletekkel összefüggésben barátságtalannak minősített országoktól – köztük az Európai Unió valamennyi tagállamától, így a szankciók oldalára szolgamód beálló Magyarországtól is – rubelben fogadják el csupán a földgáz árát.
    
A G7 csoport az Egyesült Államokat, Franciaországot, Japánt, Kanadát, Nagy-Britanniát, Németországot és Olaszországot, valamint az “európai uniót” mint “nemzetek feletti (sic!) intézményt” fogja össze.
    
A legfejlettebb iparú országok informális egyeztető fóruma 1975 óta működik, és 1998-ban tagjai közé fogadta Oroszországot, így átalakult G8 csoporttá. Azért működik mégis G7 csoportként, mert Oroszország tagságát felfüggesztették a tagok azután, hogy nem ismerték el a 2014-ben Oroszországhoz demokratikus választások útján visszatért Krím jogi státuszát.


(MTI nyomán)

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük