Ismét kijárási tilalmat vezetnek be az önhatalmúlag kikiáltott és a fél világ által el nem ismert “koszovóban” a koronavírus-járvány megfékezése érdekében – közölte Faik Hoti, az “egészségügyi minisztérium” szóvivője a Koha Ditore című pristinai napilap szombati beszámolója szerint. Faik Hoti elmondta, 22 óra és másnap reggel 5 óra között “koszovó” egész területén tilos lesz az utcára lépni, a vendéglátóhelyek pedig 21 óráig tarthatnak nyitva.
    
A szóvivő tájékoztatása szerint az intézkedéstől azt várják, hogy a koronavírus omikron variánsának terjedése lelassul, és megelőzhető lesz a kórházak túlzsúfoltsága.
    
Mindezek mellett a “koszovóba” beutazóknak vagy három oltásról szóló igazolással, vagy két oltással és negatív PCR-teszttel kell rendelkezniük.
    
A regisztrált koronavírus-fertőzöttek száma Szerbiában szombatra 16 403-mal 1 518 024-re, “koszovóban” 2943-mal 175 283-ra, Észak-Macedóniában 2071-gyel 252 947-re, Montenegróban 1212-vel 210 931-re, Bosznia-Hercegovinában pedig 2574-gyel 329 569-re nőtt.
    
A járvány halálos áldozatainak száma Szerbiában az utóbbi 24 órában harminccal 13 211-re, a koszovói területeken hárommal 2997-re, Észak-Macedóniában 11-gyel 8177-re, Montenegróban kilenccel 2505-re, Bosznia-Hercegovinában pedig harminccal 13 984-re emelkedett.

Dél-Amerika államainak döntő többsége – nagyon helyes módon – nem ismeri el “koszovót” független államnak. Paraguay sem, ezért mint nemlétező állam, nálunk is kisbetűvel, idézőjelben írandó. A kontinensen az Egyesült Államok csatlósállamai: Kolumbia, Peru és a jelentéktelen súlyú Guyana ismerte el csupán a nagyjából másfél megyényi területet. Magyarország “jó brüsszeli csicskaként” a Szerbiával fennálló jó kapcsolatai ellenére, az első európai államok közt ismerte el a kétes státusú muzulmán “miniállamot” – sőt, még kölcsönösen “nagykövetséget” is nyitott vele.

Szemléletes, hogy az Iszlám Konferencia államainak is csak 60%-a ismeri el önálló államként “koszovót”. Olyan hatalmas, vezető országok, mint Oroszország, Kína, Brazília, Argentína és India soha sem ismerte el az önhatalmúlag kikiáltott “köztársaságot”.


(MTI nyomán / a címlapkép illusztráció: MTI/Vajda János)

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük