Miközben Uruguayban és Argentínában sálakban, meleg sapkában, kesztyűben és téli kabátban járó-kelő emberekkel találkozik az ember, és még Córdoba környékét is el-el lepi a hó – Magyarországra megérkezett az igazi kánikula. Európában a szokatlanul hideg tavasz áprilisban és májusban is rekordokat döntött kontinens-szerte. Lám, az u.n. “globális felmelegedés” is mintha visszavonulót fújt volna. A Kárpát-medencében az év ezen szakaszában az elmúlt évtizedek forró nyarakat hoztak, idén azonban eddig a június is kimondottan hűvösre sikeredett az Óhazában. Az év első hőhulláma azonban ha késve is, de csak megérkezett: az elkövetkező napokban a nappali csúcshőmérséklet az ország alacsonyabban fekvő tájain ha csak kis mértékben is, de minden nap meg fogja haladni a +30 fokot.


Életbe lépett a hőségriasztás Magyarországon

Életbe lépett az országos tisztifőorvos által elrendelt hőségriasztás. Müller Cecília szombaton 0 órától kedd éjfélig rendelte el a másodfokú intézkedést. Korábban a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) és az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) közös közleményében kiemelte: a nagy hőség az egészséges szervezetet is megterheli, bárkinél okozhat egészségügyi panaszokat, kellemetlen közérzetet, dekoncentrációt. Különösen veszélyeztetettek a kisgyermekek, az idősek, valamint a szív- és érrendszeri betegségben szenvedők.
    
Az Országos Meteorológiai Szolgálat már korábban figyelmeztetett az idei első hőhullámra.
    
Veszélyjelzésük szerint szombaton már az ország nagy részén 25 Celsius-fok felett alakul a középhőmérséklet. A tartós hőség miatt három megye – Nógrád, Heves és Borsod-Abaúj-Zemplén – kivételével az egész országra elsőfokú figyelmeztetést adtak ki. Az előrejelzés szerint szombaton hajnalban általában 13-21 fok várható. Napközben 31-35 fokig melegszik a levegő.
    
Felhívták a figyelmet arra is, hogy az ország nagy részén az UV-B-sugárzás is nagyon erős lesz.
    
A Fővárosi Közterület-fenntartó (FKF) Zrt. is részt vesz a hőség elleni védekezésben. A társaság locsolóautói a hőségriasztás időszakában folyamatosan, kétszer tizenkétórás műszakban fogják locsolni a budapesti közúthálózatot.
    
Az országos tisztifőorvos és az Országos Meteorológia Szolgálat hőség miatti figyelmeztetésének különböző kritériumai vannak.
    
Az országos tisztifőorvos három fokozatot rendelhet el. Az első fok a figyelmeztető jelzés, amely azt jelzi, hogy egy napig a napi középhőmérséklet eléri vagy meghaladja a 25 fokot. A második fokozat a riasztás, ha a középhőmérséklet várhatóan legalább három egymást követő napon eléri vagy meghaladja a 25 fokot. A riasztás egyúttal azt is jelzi, hogy a magas napi átlaghőmérséklet olyan környezet-egészségügyi kockázatot jelent, amely indokolja az egészségügyi ellátórendszer, az önkormányzatok figyelmeztetését és a lakosság hőhullám alatti rendszeres tájékoztatását.
    
Az országos tisztifőorvos harmadfokú jelzése a hőségriadó. Ennek feltétele, hogy a napi középhőmérséklet az előrejelzések szerint legalább három egymást követő napon elérje a 27 fokot. Ez az erről szóló kormányrendelet szerint rendkívüli időjárási helyzetnek számít és rendkívüli intézkedések elrendelését is indokolja.
    
A meteorológiai szolgálat riasztást csak egy-három órán belül bekövetkező veszélyes időjárási jelenségek esetén – például heves zivatar, jégeső, viharos szél vagy hófúvás miatt – ad ki. A hőség miatti figyelmeztetés viszont az egész napra várható napi középhőmérséklet eredményén alapul, így a kánikula miatt egy egész napra vonatkozóan kizárólag figyelmeztetés lehet érvényben.

Citromsárga, vagyis elsőfokú a figyelmeztetés, ha egy megyében a napi középhőmérséklet meghaladja a 25 fokot. Narancssárga, vagyis másodfokú, ha a napi középhőmérséklet tartósan 25 fok felett alakul, esetleg a 27 fokot is meghaladja. A piros, vagyis harmadfokú figyelmeztetés kritériuma, hogy a napi középhőmérséklet tartósan 27 Celsius-fok felett legyen.



Vizet osztanak a vasútállomásokon

Ásványvizet biztosít utasainak a MÁV-Start a fővárosi pályaudvarokon és több vidéki vasútállomáson a hőségriasztás idején – tájékoztatta a Mávinform szombaton az MTI-t. Budapesten a Keleti és a Déli pályaudvaron, Kelenföldön, Kőbánya-Kispesten, Rákospalota-Újpesten, vidéken a miskolci, debreceni, nyíregyházi, békéscsabai, szegedi, kecskeméti, szolnoki, győri, pécsi, nagykanizsai, siófoki, fonyódi, tapolcai, veszprémi, zalaegerszegi és celldömölki állomáson kaphatnak díjmentesen vizet a várakozók – írták.
    
Az ásványvizet naponta 10 és 17 óra között biztosítják, addig, amíg a hőségriasztás tart. A Volánbusz az autóbusz-állomásokon szintén ad az utasoknak ivóvizet – olvasható a közleményben.


Frissítés – valóban nagyon meleg van Magyarországon
(képriport)

Ivóvíz vételezéséhez átalakított tűzcsapot használ egy járókelő a székesfehérvári Piac téren .
(MTI/Vasvári Tamás)
Egy nő bevizezi magát a hőségben a Szabadság téri szökőkútban.
(MTI/Máthé Zoltán)
Felfújható kerti medencében hűsíti magát egy férfi a hőségben Rákospalotán.
(MTI/Máthé Zoltán)



(Dél-amerikai Magyar Hírlap / MTI / a címlapkép tavaly nyáron készült a Balatonnál: MTI/Varga György)

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük