Fel kell gyorsítani az új típusú koronavírus okozta betegséggel (Covid-19) szembeni védelemre kifejlesztett Szputnyik V vakcina európai uniós (EU-s)engedélyezését Markus Söder bajor miniszterelnök szerint. A legkisebb német kormánypárt, a Keresztényszociális Unió (CSU) elnöke a Bild am Sonntag című vasárnapi lapnak nyilatkozva a koronavírus-járvány megállítását szolgáló oltási kampányról szólva hangsúlyozta: nem szabad megengedni, hogy “akadozzon az oltásmotor”.
Ehhez elsősorban a Szputnyik V EU-s engedélyezési eljárását kell felgyorsítani a közösség gyógyszerészeti hatóságának szerepét betöltő Európai Gyógyszerügynökségnél (EMA).
“Nem szabad pusztán ideológiai okok miatt fecsérelni az időt” – mondta Markus Söder a Bild am Sonntagnak.
A lap értesülése szerint a német szövetségi kormányban azzal számolnak, hogy az EMA legkorábban szeptemberben hozhat döntést a Szputnyik V-ről, mert nem kapta még meg a fejlesztőktől az eljáráshoz szükséges összes adatot. Az összeállításban hozzátették, hogy a bajor tartományi kormány 2,5 millió adag Szputnyik V oltóanyag megvásárlásáról kötött opciós szerződést. A vásárlás feltétele, hogy az orosz fél megszerezze az EMA-engedélyt.
Egy másik német lap, a Handelsblatt egy hét végi összeállítása szerint a gyártókapacitás korlátozottsága miatt a már véglegesített szállítási szerződések teljesítése is kihívás a Szputnyik V forgalmazójának. Argentína például a megrendelt 34 millió adagból 6,5 milliót, Mexikó 24 millió adagból 2,4 milliót kapott. A tekintélyes üzleti lap név nélkül nyilatkozó iparági forrásokat idézve a többi között hozzátette, hogy a kapacitás a hazai, oroszországi lakosság beoltásához szükséges mennyiség előállítására sem elég.
Németországban egyelőre az AstraZeneca-, a Pfizer/BioNTech-, a Moderna- és a Janssen-féle vakcinával igyekeznek elérni a Covid-19-cel szembeni közösségi immunitást. A szövetségi kormány legutóbbi adatai szerint péntekig 49 255 748 adagot adtak be. Legalább egy adagot a lakosság 42,6 százaléka – 35 453 649 ember – kapott. Teljes oltással a lakosság 17,1 százaléka – 14 197 101 ember – rendelkezik.
(MTI / címlapkép: MTI/Vajda János)