Meghaladta a 30 milliót a koronavírus ellen beadott első oltási dózisok száma Nagy-Britanniában. A brit egészségügyi minisztérium vasárnap esti ismertetése szerint eddig 30 151 287-en kapták meg az első adagot a Nagy-Britanniában forgalmazott két oltóanyag – a Pfizer/BioNTech vagy az Oxford/AstraZeneca vakcina – valamelyikéből. Ez azt jelenti, hogy a felnőtt brit lakosság csaknem 60 százalékát már beoltották.     Az utóbbi egy hónapban tízmillióan részesültek a koronavírus elleni oltásban, ugyanis február 28-án lépte át a 20 milliót a beoltottak száma. A szaktárca vasárnapi tájékoztatása szerint a második oltási dózist eddig 3 527 481 embernek adták be.
    
A brit kormány célkitűzése az, hogy április közepére a 50 éven felüli korosztály mindegyik tagja, július végére a teljes brit felnőtt lakosság – hozzávetőleg 52,7 millió ember – megkapja a koronavírus elleni oltás első adagját. A brit egészségügyi minisztérium vasárnap esti adatsora változatlanul azt mutatja, hogy a nagy-britanniai oltási kampány immár nagyon komoly mértékben csökkenti a koronavírus-járvány okozta súlyos megbetegedések és halálozások számát.
    
A minisztérium közölte: vasárnap 3862, a vasárnap estével zárult egy hétben 37 487 új koronavírus-fertőződéses esetet azonosítottak szűrővizsgálatokkal országszerte. Az év elején voltak időszakok, amikor naponta 60 ezernél több, esetenként csaknem 70 ezer új koronavírus-fertőződést mutattak ki tesztekkel Nagy-Britanniában.
    
A brit kormány számítási módszertana szerint – amely a koronavírus-fertőződés megállapítása után 28 napon belül bekövetkező haláleseteket veszi figyelembe – vasárnap 19, a vasárnap véget ért egy hétben 437 páciens haláláról érkezett jelentés. Ez azt jelenti, hogy a Covid-19 okozta halálozások heti száma egy hét alatt 31,7 százalékkal csökkent. A nagy-britanniai koronavírus-járvány mostani hullámának januári tetőzése idején előfordult, hogy naponta több mint 1300-an haltak meg Covid-19-ben.
    
Boris Johnson brit miniszterelnök a kormányzó Konzervatív Párt – a koronavírus-járvány miatt online fórumként – megtartott hétvégi tavaszi kongresszusán kijelentette: semmiféle olyan járványügyi adat nincs, amely miatt módosítani kellene a kormány által kidolgozott nyitási menetrendet. E menetrend öthetente számol a járvány megfékezését célzó korlátozások egyre szélesebb körű enyhítésével, és minden feltétel teljesülése esetén június 21-re irányozza elő az összes korlátozás feloldását. A nyitási program első komoly lépéseként március 8-án, kéthavi távoktatás után megindulhatott a tanítás az összes angliai általános és középiskolában.
    
A menetrend következő mozzanataként hétfőtől hatályát veszti az a rendelkezés, amelynek alapján mindenkinek otthonában kell maradnia, és csak nyomós indokkal – gyógyszerek és élelmiszerek beszerzése, orvosi ellátás, az oltási központok felkeresése vagy napi egy szabadtéri testedzés végett – lehet kimenni az utcára.
    
Hétfőtől ez a korlátozás megszűnik, és szabadtéren – beleértve a magántulajdonú ingatlanok kertjeit is – hat, nem egy háztartásban élő ember tartózkodhat egymás társaságában. A kormány ugyanakkor azt kéri, hogy a lakosság hétfőtől még ne induljon nagyobb utazásokra az országon belül, mindenki lehetőleg maradjon lakóhelye tágabb környezetében.
    
A Nagy-Britanniában élők számára továbbra is tilos a turisztikai célú külföldi utazás, ennek engedélyezését a nyitási menetrend legkorábban május 17-től irányozza elő.


(MTI / címlapkép: MTI/Varga György)

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük