Elhunyt harminchárom krónikus beteg, és újabb 1293 magyar állampolgárnál mutatták ki a koronavírus-fertőzést – közölte a koronavirus.gov.hu pénteken. A kormányzati portálon azt írták: 43 025-re nőtt a Magyarországon azonosított fertőzöttek száma. Az elhunytak száma 1085-ra emelkedett, 13 134-en már meggyógyultak. Az aktív fertőzöttek száma 28 806. Az aktív fertőzöttek 32 százaléka, az elhunytak 42 százaléka, a gyógyultak 30 százaléka budapesti. 1642 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, közülük 171-en vannak lélegeztetőgépen. Hatósági házi karanténban 22 656-an vannak, a mintavételek száma 871 417-re nőtt.


    

Kiemelték: a járvány második hulláma zajlik Magyarországon. A kormány célja, hogy az ország működőképességét megtartsa, és ne hagyja, hogy a vírus megbénítsa a mindennapokat, ehhez azonban az általános óvintézkedések betartására van szükség.
    
Felhívták a figyelmet arra, hogy kötelező a maszk használata az üzletek és a tömegközlekedési eszközök mellett a mozikban, a színházakban, a bevásárlóközpontok területén, az egészségügyi és szociális intézményekben, valamint az ügyfélfogadási irodákban. Este 11 óra után a vendéglátóhelyeket és szórakozóhelyeket be kell zárni.
    
A vírus közösségi terjedésének megfékezéséért továbbra is azt kérik az emberektől, kerüljék azokat a helyeket, ahol zárt térben sokan vannak, lehetőleg tartsák a szociális távolságot, gyakran és alaposan mossanak kezet. Akinél hatósági házi karantént rendeltek el, szigorúan tartsa be. Akinek tünetei vannak, ne menjen közösségbe, maradjon otthon és telefonon értesítse háziorvosát.
    
Kiemelten fontos az idősek és krónikus betegek védelme. Az időseket is kérik, hogy fokozottan figyeljenek magukra és az általános óvintézkedések betartására. A kórházakban és az idősotthonokban látogatási tilalom van érvényben. Az idősotthonok fenntartóinak pedig mindent meg kell tenniük a fertőzések elkerüléséért. Ha egy szociális intézményben vagy más közösségben gócpont alakul ki, a járványügyi bevetési egység megteszi a szükséges intézkedéseket – hangsúlyozták.
    
Közölték azt is, hogy a kormány – az egészségügyi védekezés fenntartása mellett – további gazdaságvédelmi és családvédelmi intézkedéseken dolgozik.
    
“Tartsuk be a szabályokat, és akkor együtt újra sikerülni fog” – írták.
    
A közlemény szerint az iskolákban és óvodákban kötelező a testhőmérséklet-mérés, hogy kiszűrjék a lázas gyermekeket és pedagógusokat, és ezzel is védjék az óvodák és iskolák zavartalan működését. Az operatív törzs jelenleg 52 óvodában és 22 iskolában rendelt el rendkívüli szünetet, 185 osztálynál és 10 teljes iskolánál pedig digitális munkarendet a koronavírus-megbetegedések miatt.
    
Az oldal térképe alapján eddig Budapesten (13 804) és Pest megyében (5546) regisztrálták a legtöbb fertőzöttet. Ezt követi Győr-Moson-Sopron (2632), Borsod-Abaúj-Zemplén (2311), Szabolcs-Szatmár-Bereg (1989) és Hajdú-Bihar megye (1979). A fertőzésben legkevésbé érintett megye Tolna (422).



Szlávik: sokkal súlyosabb lehet a betegség, ha a koronavírus- és az influenzafertőzés egyszerre jelentkezik

Sokkal súlyosabb lefolyású lehet a megbetegedés, és kétszer akkora lehet az esély a halálra, ha valaki egyszerre kapja el a koronavírust és az influenzát – közölte a Dél-pesti Centrumkórház infektológus főorvosa pénteken a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában. Szlávik János azt mondta, hogy ezt csak az influenza elleni oltással lehet elkerülni, ezért a rizikócsoportba tartozók mindenképpen oltassák be magukat.
    
A koronavírus-járvánnyal kapcsolatban arról beszélt: a járvány felszálló ágban van, a következő hetekben is nagyon sok új betegre lehet számítani. A kórházak folyamatosan telítődnek, de jelenleg bőven van még hely a betegek ellátásra – emelte ki.
    
Hozzátette: a fertőzöttek átlagéletkora egyre idősebb, ezért hamarosan – az első hullámhoz hasonlóan – megint az idős, krónikus betegekre kell koncentrálni.


Országos tisztifőorvos: hatékonyak az idősek érdekében hozott intézkedések

Hatékony az idősek érdekében hozott látogatási és intézményelhagyási tilalom az idős- és szociális otthonokban – mondta az országos tisztifőorvos a koronavírus-járvány elleni védekezésért felelős operatív törzs pénteki online sajtótájékoztatóján. Müller Cecília hozzátette: jelenleg 60 ilyen intézményt érint a koronavírus-fertőzés, ezekben 707 lakó igazoltan pozitív, a járvány második hullámában 55-en gyógyultak meg.
    
Azt mondta, az 1600 intézményben százezer ápoltat gondoznak, az intézményeknek csak a négy százalékába jutott be a vírus. Az érintett intézményekből tizenkettőben csak egy-egy pozitív gondozott van, 28 intézményben nem haladja meg a tízet a pozitív esetek száma, és hat olyan hely van, ahol 30 ember fertőzött. A tisztifőorvos kérdés kapcsán beszámolt arról, hogy megvannak az antigén alapú gyorstesztek és a PCR-tesztek első összehasonlító eredményei. A vizsgálatok során a gyorstesztek megbízhatónak minősültek; ha a gyorsteszt pozitivitást mutatott, azt a PCR-teszt is megerősítette.
    
Beszámolója szerint számos kórház kapott ezekből a gyorstesztekből, amelyek a diagnózis felállításában segítenek, de – mint hangsúlyozta – nem váltják ki teljesen a laboratóriumi PCR-teszteket. Az influenzaoltás beadhatóságával kapcsolatban megismételte, tüneteket mutató, aktív koronavírus-beteget nem oltanak, és szintén nem oltható az, aki – bár tüneteket nem mutat -, de szoros kontaktusnak minősülve házi karanténban van. Náluk meg kell várni a tíznapos karantén lejártát – tette hozzá.
    
Akiknél egyik eset sem áll fenn, azok olthatók, de erről minden esetben az oltóanyagot beadó orvos dönt egy előzetes orvosi vizsgálat alapján. A tisztifőorvos felhívta a figyelmet az egészségi állapot karbantartása érdekében a kiegyensúlyozott táplálkozás, a napi gyümölcsfogyasztás, és a heti többszöri szabad levegőn tartózkodás, sportolás fontosságára. Az őszi hónapokban ajánlott az idénygyümölcs, zöldség fogyasztása háromszor egy nap, a tél folyamán viszont pótolni kell a vitaminbevitelt C- és D-vitamin formájában. Jelezte, a dohányzás és a nem mértékkel fogyasztott alkohol károsan hat a szervezetre, ezeket mindenképpen mérsékelni ajánlott.
    
Közölte: a csütörtökön elhunyt 33 ember közül a legfiatalabb 20 éves volt, aki egy gyorsan zajló, súlyos megbetegedésben szenvedett. Kórházban 1642 koronavírus-beteget ápolnak, 171-en szorulnak lélegeztetőgépre.



(MTI)

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük