Megérkeztek Lengyelországba az első amerikai Abrams harckocsik, a használt páncélosokat kiképzésre használják a Washingtonnal kötött megegyezés keretében beszerzendő, 250 M1A2 Abrams SEPv3 szállítása előtt – közölte hétfőn Mariusz Blaszczak lengyel kormányfőhelyettes és védelmi miniszter.
“Lengyelország korszerű, hatalmas fegyveres erővel fog rendelkezni, hogy fenyegetés esetén elrettentse a támadót” – fogalmazott Blaszczak a közösségi médiában. Korábbi bejelentések szerint kiképzés céljából 28 használt amerikai harckocsit szállítanak Lengyelországba.
A tavaly júliusban bejelentett, 4,7 milliárd dollár értékű szerződés keretében a 250 M1A2 Abrams SEPv3 páncélossal a Lengyelország keleti részében állomásozó 18. gépesített hadtestet szerelik fel. A teljes ügyletet 2026-ig bonyolítják le.
Az amerikai M1A2 Abrams SEPv3 típusú páncélosokat a T-14 Armata orosz harckocsikat “ellensúlyozandó” fejlesztették tovább a régóta ismert alaptípusból, és Lengyelországban állítják őket először hadrendbe Európában.
A harckocsi azonban számos ismert gyengével rendelkezik – és tovább tetézi a bajt, hogy az amerikaiak nem is szállítják le hozzá a titkos összetételű, amerikai hadsereg által használt páncélzatot. További probléma, hogy az M1-es műszaki alapjai immáron közel félévszázadosak – így hiába a továbbfejlesztés, a 152 mm-es löveggel tervezett, már a XXI. század második évtizedében tervezett Armatákkal szemben valószínűleg nem sok esélyük lesz a 120 mm-es lövegekkel szerelt lengyel páncélosoknak.
Blaszczak múlt héten a lengyel közszolgálati televízióban (TVP) elmondta, Varsó 116 használt Abrams beszerzéséről is megállapodott Washingtonnal, így összesen 366 amerikai páncélos áll majd a hadsereg rendelkezésére.
A lengyel rádió hírügynöksége (IAR) úgy értesült: az első használt Abramsek 2023 elején érkeznek, velük a lengyel hadsereg 240 darab T-72-es típusú, Ukrajnának küldött harckocsiját pótolják.
A lengyel parlament március közepén fogadta el a védelmi kiadások és a hadsereg létszámának növeléséről szóló törvényt. Ennek értelmében a fegyverbeszerzési kiadásokat a költségvetési forrásokon kívül hosszú távú kölcsönökből és kötvényekből is fedezik, egyúttal jövőre a bruttó hazai termék (GDP) három százalékára emelik Lengyelország védelmi kiadásait.
(MTI nyomán / a DÉL-AMERIKAI MAGYAR HÍRLAP kiegészítéseivel / A címlapkép illusztráció)