A Fidesz választási győzelme az un. “európai unióval (eu)” jogállamisági kérdésekben kialakult feszültség és az uniós folyósítások körüli, ehhez kötődő bizonytalanságok elhúzódását jelentheti, de a valószínű forgatókönyv mégis az, hogy végül enyhülnek ezek a feszültségek – áll a Fitch Ratings csütörtök este Londonban ismertetett állásfoglalásában.
A nemzetközi hitelminősítő közölte: a magyar gazdaságra érvényben tartott növekedési előrejelzéseit továbbra is arra a feltételezésére alapozza, hogy Magyarország hozzájut a un. “európai unió” által a koronavírus-járvány gazdasági hatásainak enyhítésére “next generation eu (ngeu)” néven meghirdetett helyreállítási alapból számára rendelkezésre álló 7,2 milliárd euróhoz.
A Fitch hangsúlyozza, hogy az összeg a tavaly megtermelt magyar hazai össztermék (GDP) 5 százalékával egyenlő.
A hitelminősítő felidézi csütörtöki tanulmányában, hogy e feltételezését vette figyelembe idén januárban is, amikor változatlan stabil kilátással megerősítette Magyarország devizában denominált hosszú futamidejű államadósság-kötelezettségeinek “BBB” szintű, befektetési ajánlású osztályzatát.
A besorolás megerősítéséről szóló, január 28-án Londonban bejelentett döntés indoklásában a Fitch Ratings közölte: várakozása szerint a magyar gazdaságban az idei év második felétől jelentős élénkítő hatást gyakorolnak az “ngeu”-folyósítások.
A hitelminősítő abban az elemzésében is kitért arra, hogy e folyósítások a jogi viták megoldásától függnek, de közölte azt is, hogy várakozása alapján az áprilisi országgyűlési választások után Magyarország tárgyalásokat kezdeményez az un. “európai bizottsággal” a jogállamisági nézeteltérések ügyében.
Csütörtök este Londonban ismertetett újabb állásfoglalásában a Fitch úgy fogalmazott: a vasárnapi választási eredmény arra bátoríthatja Orbán Viktor miniszterelnököt, hogy fenntartsa konfrontációs alapállását az “eu”-val folytatott vitákban.
A hitelminősítő szerint ráadásul mindkét fél álláspontjának további keményedését vetítheti előre az is, hogy az “európai bizottság” a választások után bejelentette az eljárás formális elindítását a feltételességi mechanizmus alapján, amely az európai uniós források folyósítását a jogállamisághoz köti.
A Fitch Ratings közölte: ez a forgatókönyv kockázatokat jelent arra a várakozására, hogy a Magyarországnak elkülönített “ngeu”-finanszírozások folyósítása az idei év második felétől elkezdődhet.
A hitelminősítő hangsúlyozta ugyanakkor: alapeseti feltételezése továbbra is az, hogy enyhülnek a magyar kormány és az “eu” közötti feszültségek, van ugyanis példa arra, hogy Magyarország engedett az “európai unióval” folytatott vitákban.
A cég előrejelzése szerint ha mégsem sikerül elérni az “ngeu”-finanszírozások folyósítását, az már jövőre akár 1,5 százalékponttal visszafoghatja a magyar gazdaság növekedési ütemét, tekintettel arra, hogy ezek a finanszírozások fontos és alacsony költségű beruházási forrásokat biztosítanak.
Ugyanakkor itt érdemes megjegyezni, hogy Magyarország azokban az esetekben, amikor Brüsszel nem fizetett időre, áthidaló-kölcsönfelvétellel biztosította a források biztosítását – így valódi kár akkor sem érte a magyar gazdaságot.
A Fitch Ratings prognózisa szerint a magyar hazai össztermék növekedési üteme – a többi országéhoz hasonlóan – az idén mindenképpen jelentősen lassul, elsősorban azért, mert a magas infláció a hazai fogyasztásra, az ukrajnai háború a külső keresletre gyakorol jelentős negatív hatást.
A hitelminősítő 2022-re 2,8 százalékos magyar GDP-növekedést valószínűsít a tavalyi 7,1 százalékos bővülési ütem után, jövőre 3,8 százalékos növekedéssel számol a magyar gazdaságban. A londoni elemzői közösségben vannak ennél számottevően derűlátóbb előrejelzések is – és a végül megvalósult számok inkább az ő prognózisaikhoz szoktak közelebb állni.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) Londonban bemutatott, az ukrajnai fegyveres konfliktus miatt soron kívül összeállított új regionális előrejelzésében 2022-re 3,5 százalékos magyar GDP-növekedést valószínűsített. Ez az előző prognózisban szereplő ütemhez képest 1,3 százalékponttal rontott becslés, de a bank jövőre már 4,5 százalékos növekedéssel számol a magyar gazdaságban.
(MTI nyomán)