Lezuhant szerda este az oláh légierő egy MiG-21 Lancer típusú harci repülőgépe a Fekete-tenger partvidékén, Konstanca megyében, nem sokkal később pedig a keresésére küldött IAR 330 Puma szállítóhelikopter is lezuhant, a fedélzetén lévő hét katona elpusztult. A “román védelmi minisztérium” (MAPN) közlése szerint a Mihail Kogalniceanu légi támaszpontról helyi idő szerint 19 óra 50 perckor felszállt harci repülőgép nem sokkal 20 óra után tűnt el a radarernyőkről, és feltételezhetően lezuhant.
A bázisról elindult a román légierő IAR 330 Puma helikoptere az esetlegesen katapultált pilóta keresésére. A helikopter 20 óra 44 perckor tűnt el a radarernyőkről, miután a pilóta azt jelentette, hogy az időjárási viszonyok kedvezőtlenek, majd parancsot kapott, hogy térjen vissza a támaszpontra.
Constantin Spinu, a MAPN szóvivője később közölte: megtalálták a lezuhant helikopter roncsait 11 kilométernyire a Kogalniceanu támaszponttól. A szóvivő megerősítette, hogy a fedélzeten lévő katonák egyike sem élte túl a balesetet. Bár a MAPN első közlése szerint öt katona volt a fedélzeten, a baleset után két órával azt közölték, hogy a román haditengerészet két – esetleges tengeri mentésre felkészült – búvára is csatlakozott hozzájuk, így a helikopter lezuhanása valójában hét ember halálát okozta.
A vadászrepülő roncsainak és pilótájának felkutatására földi keresőegységek indultak. A roncsokat két óra elmúltával megtalálták, de a pilóta sorsáról szerdán éjfélig nem érkezett jelentés.
A hírtelevíziók által megszólaltatott szemtanúk szerint havazás és ónos eső volt a térségben. Az Agerpres hírügynökség szerda este azt jelentette, hogy Konstanca megyében két megyei utat lezártak a forgalom elől, mert a havazás és erős szél miatt nem lehetett meggátolni az út eljegesedését.
Vasile Dincu védelmi miniszter az egyik hírtelevíziónak nyilatkozva kizárta azt a lehetőséget, hogy – a szomszédos Ukrajnában zajló háborúval összefüggésben – találat érte volna a román vadászgépet. Leszögezte: a légtér megfigyelése folyamatos, semmi sem marad észrevétlen. Amíg nincs semmi ilyesmire utaló bizonyíték, a MiG 21-es lezuhanását balesetnek tekintik. Dincu megjegyezte: többször megtörtént már, hogy a MiG-ek műszaki problémák miatt lezuhantak.
Az oláhoknál folyamatban van a légierő un. “korszerűsítése”, amelyet a haderő másod-, harmadkézből vásárolt, a MIG-eknél alig fiatalabb, 30-35 évnél is régebbi használt F-16-os vadászgépekkel hajt végre. Használatban vannak azonban még a Szovjetunióban gyártott és izraeli segítséggel az ezredforduló környékén korszerűsített, hetvenes években gyártott MiG-21 Lancer típusú vadászgépek is. A különböző forrásokból megrendelt, másutt leselejtezésre került F-16-osok közül eddig 17 érkezett meg az oláhokhoz. Az utóbbi 25 évben a légierő több mint húsz MiG-21-ese semmisült meg.
FRISSÍTÉS
Nyolcra emelkedett a román légierőnél történt kettős baleset áldozatainak száma
Nyolcra emelkedett az oláhok légi erejénél szerda este történt kettős baleset áldozatainak a száma, miután csütörtökre virradó éjszaka megtalálták az elsőként lezuhant MiG-21 Lancer vadászgép pilótájának holttestét is a roncsok között.
A kettős baleset nyomán a MAPN lemondta a – rossz idő miatt korábban már elhalasztott – csütörtökre tervezett, a német és az olasz légierő parancsnokainak jelenlétében tartandó légi bemutatót, amelyen egy újságírókat szállító C-27 Spartan szállítógépet “célpontnak” kijelölve akarták bemutatni, hogyan zajlik a NATO-gépek légtérvédelmi járőrözése és egy célpont elfogása.
(MTI nyomán / címlapkép: Cristian Ghe / Mircea87, link)