Ünnepi hangulatban, zászlófelvonással és kenyérszenteléssel kezdődött meg az idei, sorrendben 51. virágkarnevál augusztus 20-án reggel Debrecen főterén. A járványhelyzet miatt az idén minden más, mint a korábbi karneválokon: elmaradt a virágkocsik és a művészeti csoportok hagyományos felvonulása, nem érkeztek külföldi énekesek és táncosok a fesztiválra, de virágkocsik nélkül most sem maradtak az érdeklődők.
A református Nagytemplom előtti téren tíz virágkompozíciót tekinthetnek meg a karneválra érkezők csütörtökön, egy nappal később pedig a Nagyerdőben, a II. János Pál pápa téren – jelezte az MTI-nek Bódor Edit, a karnevál főszervezője. A kompozíciók a környezetvédelem fontosságát és a természet szeretetét, valamint az elődök, a hagyományok tiszteletét és az összetartozás érzését jelenítik meg – tette hozzá. Utóbbira példa Debrecen város Trianon 100 című virágkocsija, Hajdúszoboszló virágkompozíciója pedig Bocskai István erdélyi fejedelemnek állít emléket, aki 1606-ban telepítette le a lovas hajdúkat Szoboszlóra.
Ezúttal is láthatják az érdeklődők a Szent koronát és a koronázási ékszereket bemutató, valamint a Debrecen címerét megjelenítő virágkocsikat. Az AKSD városgazdálkodási cég a természetvédelmet előtérbe helyező virágkocsival készült, a debreceni Szakképzési Centrum kocsiján Vuk, a rókakölyök biztat a helytállásra, a Fórum bevásárlóközpont kocsija Szinyei Merse Pál Lila ruhás nője előtt tiszteleg, a Richter Gedeon gyógyszercég kocsija az Egyszer volt… Az élet címet viseli, a Teva gyógyszergyár kompozíciója “úgy tiszteleg az anyák megmentőjeként és az orvosi kézfertőtlenítés megteremtőjeként ismert Semmelweis Ignác előtt, hogy közben üzen a járvány sújtotta jelennek”, a hajdú-bihari önkormányzat és a romániai Bihar megyei tanács közös kocsija pedig Szent László lovagkirály előtt tiszteleg – ismertette a főszervező.
Pikó Sándor képzőművész, több virágkocsi megalkotója azt mondta az MTI-nek, hogy miután a nézők ezúttal közvetlen közelről szemlélhetik meg az alkotásokat, nagyobb felelősség hárult a készítőkre. Olyan növényeket, virágokat használtak a kocsik “felöltöztetésére”, amelyek színesebbek, részletgazdagabbak, önmagukban is egyfajta virágkötészeti alkotások – tette hozzá.
A virágkarneváli programhoz számos gyermekrendezvény, és kulturális bemutató kapcsolódik. Bár az esős idő miatt szerdán több fellépés, köztük a 30 éves Valcer Táncstúdió gálaműsora is elmaradt, a csütörtöki napsütésben a város számos pontján követhetik figyelemmel az érdeklődők a táncosok, énekesek produkcióit. A gyerekeket a nagyerdei állatkertbe és vidámparkba várják programokkal, este pedig a Nagyerdei Szabadtéri Színpadon mutatja be a trianoni békeszerződés 100. évfordulója alkalmából Együtt 100 című közös produkcióját a 70 éves Debreceni Népi Együttes és a 30 éves Főnix Táncegyüttes.
(MTI / címlapkép: MTI/Czeglédi Zsolt)