A hidrogénnek jelentős szerepe lesz a dekarbonizációban, a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésében, a klímacélok elérésében – hangsúlyozta Palkovics László innovációs és technológiai miniszter egy szakmai konferencián, pénteken, Budapesten. A miniszter a Nemzeti hidrogén stratégiáról tartott előadásában egyebek közt kiemelte, a hidrogén támogatja a diverzifikált és a biztonságosabb energiaellátást, továbbá gazdaság- és iparfejlesztési lehetőségeket teremt. Hozzátette, a 2030-ig szóló hidrogénstratégiai célok között szerepel a felhasználói igényekhez igazodó, nagyvolumenű, karbonmentes hidrogén előállítása, az ipar zöldítése kezdetben karbonszegény, később karbonsemleges hidrogén használatával, a közlekedés zöldítése a gázolaj-felhasználás fokozatos kivezetésével, a hidrogénfelhasználást támogató villamosenergia- és földgáz-infrastruktúra kialakítása.
    
Palkovics László elmondta, az egyes hidrogénfelhasználó ágazatok igénye eltérő, a legnagyobb volumenben az ipar képes hidrogént felhasználni. A közlekedés zöldítésével kapcsolatban szólt arról, hogy fontos a nehézgépjármű közlekedés dekarbonizációjának elősegítése hidrogén-töltési infrastruktúra kiépítésével, amiben az államnak is szerepe lesz. A tervek szerint 2030-ra 20 darab hidrogén töltőállomásra lenne szükség, ami 2040-ig tovább növekedne.
    
A hidrogén sikeres alkalmazásához még sok kutatás-fejlesztés és oktatás szükséges. Cél olyan tudományos, technológiai és horizontális kompetenciák együttes kiépítése, amely megalapozza az új hidrogéntechnológiák kifejlesztését. Kutatási feladatot jelent például annak meghatározása, hogy a szállításhoz milyen arányban lehet a hidrogént és a földgázt keverni – fejtette ki a miniszter.
    
Palkovics László megköszönte a Nemzeti Hidrogéntechnológiai Platform tagjainak a Nemzeti Hidrogénstratégia kidolgozásában nyújtott munkát, és hozzátette, hogy a jövőben is számít szakmai támogatásukra.
    
A szakmai konferencián Lepsényi István, a Nemzeti Hidrogéntechnológiai Platform irányító bizottságának elnöke elmondta, a hidrogén, mint energiahordozó, illetve az üzemanyagcella, mint áramforrásra épülő technológia, olyan kiemelt figyelmet érdemlő területek, amelyeknek meghatározó szerepük van a fenntartható jövő energetikai rendszereiben és a mobilitásban.
    
Hozzátette, a hidrogéngazdaság kiépítéséhez a környezetvédelmi és gazdasági potenciál Magyarország számára rendelkezésre áll.


(MTI / címlapkép: Alexander Migl, CC BY-SA 4.0, link)

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük